Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri? Parlayan her şey altın değildir, ama bu blog postu kesinlikle altın değerinde.

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?

Sürpriz! Makyaj yapmanızda büyük olasılıkla kromatografinin parmağı var. Kozmetik endüstrisinde flaş ve preparatif kromatografinin rolünü merak ediyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Geçen gün kızımla sohbet ederken onun ilk gençlik yıllarını anımsadık. Bir kromatografi uzmanı olan babasının hayatını kazanmak için ne iş yaptığını arkadaşlarına açıklamanın çok zor olduğunu söyledi. Sonra bir gün birkaç kız arkadaşı bana işimi sorduklarında, kullandıkları dudak parlatıcıları ve yüz kremlerinin içeriğindeki malzemeleri yapmaya yardımcı olan makineler üzerinde çalıştığımı söyledim. Kızım, bu açıklamam için bonus puanlar kazandığımı ve yıllarca bu açıklamayı kullanmaya devam ettiğini söyledi.

Kromatografi o kadar yaygındır ki, herhangi bir alandaki herhangi bir uygulama için bulunabilir. Ancak kromatografi tekniğini gerçekten kozmetikte kullanıp kullanmadığımızı merak ediyorsanız, cevap açık ve net bir EVET.

Aslında, kozmetikler cildinizin üstündeki ürünlerle ve kromatografi de en saf ürünleri elde etmekle ilgili olduğundan, bu ikili, smokey bir göz ve nude bir dudaktan daha iyidir.

Ancak, güneş kremi ve göz farı üretmek için flaş kromatografi ve prep HPLC'nin nasıl kullanılacağı hakkında yüzeysel bir açıklamadan daha fazlasının hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

İşte başlıyor!

Kozmetik ürünlerin üretimi sırasında, kromatografi sistemleri tipik olarak işlemin ilk kısmında, bileşenlerin keşfi ve saflaştırma basamaklarında kullanılır. Kozmetik ürünlerde kullanılan aktif bileşenler bir laboratuvarda sentezlenebilir veya doğal ürünlerden ekstrakte edilebilir. Doğal ürün ekstraktları genellikle yüzlerce bileşikten oluşur ve ilgili tek bir bileşiği karışımdan izole etmeniz gerekir.

En yaygın olarak, ön fraksiyonlara ayırmak ve karışımdaki bileşen sayısını azaltmak için ilk izolasyonu flaş kromatografiyle gerçekleştiririz. Sonra, prep HPLC ile son bir saflaştırma ile devam ederiz.

Flaş kromatografi, yüksek miktarlardaki sentetik ve doğal ürünlerin saflaştırılması için uygundur. Ham ekstraktların veya genel hatlarıyla saflaştırılmış fraksiyonların hızlı bir şekilde ayrılması için ideal bir tekniktir. Flaş kromatografi kullandığımızda, asıl amacımız karışımdaki en aktif fraksiyonları ortaya çıkarmaktır, böylece biyoaktivitelerini yapıldıkları moleküllerle ilişkilendirebiliriz.

Aktif bileşenlerin izolasyonu için numune, bir kartuşa sıvı veya katı yükleme ile verilebilir. Genellikle, sabit faz olarak parçacık büyüklüğü 15 ila 50 µm aralığında olan normal faz veya ters fazlı silika kullanılır.
 Çoğunlukla, daha fazla karakterizasyon, biyoaktivite testi ve HPLC ile daha ileri saflaştırma için birkaç fraksiyon toplamamız gerekir.

Prep HPLC'den bahsetmişken, bu metot genellikle biyoaktif malzeme saflaştırmanın son aşamasında kullanılır. Bu teknikte, numuneyi çoğu zaman sabit faz olarak silikalı bir çelik kolon üzerine sıvı yükleme yoluyla enjekte ederiz.

Prep HPLC, bileşiklerin kompleks karışımlardan yüksek saflıkta ayrılması için hızlı, esnek ve sağlam bir yöntemdir.
 
Prep HPLC tekniği, diğer nedenlerin yanı sıra silikanın daha küçük parçacık boyutu nedeniyle flaş kromatografiden daha iyi bir çözünürlüğe sahiptir. Sabit fazın yaklaşık 5 ila 15 µm ebatlarındaki daha küçük silika boyutu çözünen madde ve numunenin etkileşime girebileceği daha büyük bir yüzey yaratır. Mobil ve sabit faz arasındaki bu geliştirilmiş etkileşim çözünürlüğü artırır. Bu konuda daha iyi bir kavrayışa sahip olmak için kromatografide çözünürlük hakkında yazdığım daha önceki bir blog postuna burdan ulaşabilirsiniz.

Değinmek istediğim bir diğer nokta, kozmetik ürünler üretirken sabit faz ve mobil faz tipi veya seçtiğiniz çözücüdür. Beklendiği gibi, doğal ürünlerin kromatografi ile izolasyonu için seçtiğiniz malzeme, ekstraktta bulunan bileşiklerin türüne ve saflaştırmadan önce kullanılan ekstraksiyon işlemine bağlıdır. Örneğin, sulu etanol ile elde edilen bir bitkinin ekstraktı, heksanla ekstrakte edilen bileşiklerden önemli ölçüde farklı olacaktır.

Elbette, bileşik karışımının polaritesi, saflaştırma işlemindeki mobil veya sabit faz tipinin seçilmesinde önemli bir faktördür.

Kozmetik ürünlerin üretimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, COSMETICS LAB dergileri serimiz olan “Özenle üretilen kozmetikler” ve “Malzemelerin arkasındaki bilim” e göz atın. Daha fazlası yolda!

Bu arada, umarım bu yazı sizi mutlu etmiştir.

Kızıma gelince, artık büyüdü ve zaman değişti. Şimdi, insanlara işimi açıklarken kenevir aktif bileşiklerini üretmeye yardımcı olan makineler üzerinde çalıştığımı söylemeyi tercih ettiğini söylüyor. Kanabinoidler de kozmetik ürünlerin üretiminde kullanılabileceği için, bunun gerçekten bir kazan-kazan senaryosu olduğunu düşünüyorum. Her iki durumda da işim gerçekten müthiş.

Bir dahaki sefere kadar,

Bart  Denoulet

Kaynak: 
https://www.barts-blog.net/whats-hidden-behind-your-cosmetics-labels-chromatography/

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 
 • 22 Eyl 2020

Devamı...

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.
 • 15 Eyl 2020

Devamı...

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 
 • 8 Eyl 2020

Devamı...

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 
 • 1 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu