RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 

Örneğin, RFID teknolojisi, numunelerinizin güvenliğini sağlamak ve kromatografi çalışmalarınızı optimize etmek için güvenilir bir yardımcıdır. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını ve hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Sizi bilmem ama ne zaman denize girmek için bir plaja gitsem cankurtaranın yakınında bir yerlerde oturmayı tercih ederim. Aslında oldukça iyi bir yüzücüyümdür, ama dev bir dalganın gelip beni yutması ihtimaline karşı beni izleyen birinin olduğu düşüncesi rahatlamamı sağlıyor.

Laboratuvarda deneylerinize göz kulak olmak için böyle bir korumaya sahip olmak ne kadar harika olurdu değil mi? Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak ve nerde hata yaptığınızı bulamadığınızda deneyi 10 kez daha tekrarlamamak için…

Kromatografi analizlerinde olduğu gibi, birçok numune, diğer meslektaşlarla birlikte çalışma ve uzun protokoller söz konusuysa hatalar olabilir. Ama dürüst olmak gerekirse, çok değerli olan numuneler ve zamana mal olan bu önlenebilir hataların düşüncesi bile, kromatografiyle ilgili son blog yazımdaki kabuslar kadar korkunç.

Ancak bu karışıklıkları önlemenize yardımcı olacak bazı teknolojik gelişmeler var.

Örneğin RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) etiketleri. Bunlar, bir okuyucu cihazdan gelen elektromanyetik sorgu pulsuyla tetiklendiğinde veri alan ve ileten küçük radyo taşıyıcılarıdır. Tipik olarak, iletilen veriler, etiketlenen nesneye bağlı bilgileri içerir.

Peki, sıkça kullanılan barkoda kıyasla RFID sizin için ne yapabilir?

Barkodun aksine, RFID etiketinin okuyucunun görüş alanında olması gerekmediği için bu, çalışmanızı kolaylaştırır. RFID etiketinde, barkoda göre daha fazla veri depolanabilir. Ve bonus olarak, etiketli nesneyi hem okuma hem de yazma seçeneğiniz olur.

Kromatografide, hatalı ayarların olası risklerini ortadan kaldırmak için kartuş ve raflarda (rak) RFID teknolojisi bulunabilir.

Metot ayarlanması için kullanılan verilerin çoğu kartuşla ilgilidir. Genellikle, kartuş ne kadar büyükse, akış hızı o kadar yüksek ve metot o kadar uzun olur. Süreci etkileyen diğer faktörler arasında kartuş boyutları ve parçacık geometrisi bulunur. Daha önceki bir blog yazımdan kolon verimliliği ve akış hızı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ancak süreç iyileştirmenin arkasındaki teoriyi bilsek bile, mevcut tüm verileri işlemek ve bu verileri metotlarımızı optimize etmek adına kullanmak için genellikle yeterli zamanımız olmaz. RFID teknolojisini kullanmak, optimizasyon tarafında size yardımcı olabilir çünkü etiketler, bir metodu etkili ve tekrarlanabilir şekilde kartuş üzerinde çalıştırmak için gereken tüm gerekli bilgileri depolar. Bir kromatografi cihazında RFID kartuşları kullanıldığında, kartuşla ilgili tüm veriler, kartuş okuyucuda tarandıktan sonra metoda eklenecektir. Bu, optimum ve güvenli ayrıştırmaların elde edilmesine yardımcı olur.

Dahası da var. Kartuşun üzerine RFID etiketi aracılığıyla bilgi girilebilir. Aynı kartuşu birden çok kez kullanıyorsanız bu özellik çok yararlı olacaktır.
Bu tür durumlarda, kartuş üzerine yazılan veriler, kartuşun kaç kez kullanıldığını ve son çalıştırmada kullanılan çözücü bileşimini içerebilir. Bu bilgiler, zaman içinde kartuş verimliliğini izlemek ve bir sonraki çalıştırma için kartuşu doğru şekilde hazırlamak için yararlı olabilir.

Ayrıca etiketlenebilen kartuş rafını da unutmamalıyız. Bu durumda RFID etiketi, cihaza hangi rafın takıldığını ve maksimum flakon (vial) hacminin ne olduğunu söyler. Bu, fraksiyonların viallerde toplanamaması veya viallerin aşırı doldurulması gibi hataların önlenmesinde son derece yararlıdır. Bir başka olumlu şey de her bir rafın kendine ait benzersiz bir koda sahip olmasıdır. Bu, yoğun laboratuvarlarda yararlı olabilir, çünkü fraksiyon içeren raflar, birden fazla raf kullanıldığında bile geri kazanabilir. Rafın benzersiz kodu, çalışmadan sonra raporda bulunabilir ve bu da sürecinizi daha fazla kurşun geçirmez hale getirir.

Genel olarak, RFID teknolojisini kullanmak, yalnızca güvenliğinizi gözetmekle kalmayan, aynı zamanda sırtüstü yüzüş stilinizi nasıl iyileştireceğiniz konusunda size ipuçları da veren bir David Hasselhoff'un laboratuvarınızda bulunması gibidir. RFID teknolojisine sahip bir Olimpik kromatografici olmayabilirsiniz, ancak bu belki de bir dahaki kromatografi çalışmanıza başladığınızda havuzun derinliklerine atılmış gibi hissetmemenizi sağlar. Bununla birlikte, yaz sezonunun geri kalanında sakin sular diliyorum!

Bir dahaki sefere kadar,
 
Bart Denoulet
 
Kaynak: https://www.barts-blog.net/how-rfid-technology-lifeguards-your-chromatography-process/

 

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

COVID-19 krizi sırasında INTEGRA’nın likit transferi ürünleri portföyü, özellikle SARS-CoV-2 virüsü için test kapasitelerini hızlı bir şekilde artırma ihtiyacı içinde olan dünya çapındaki tanı laboratuvarlarında birçok moleküler tanılama iş akışında kullanılmaktadır. 
 • 20 Eki 2020

Devamı...

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Pandemi dünya çapında devam ederken, COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi edilen hastalar için terapötik ilaçlara olan talep de sürüyor.
 • 13 Eki 2020

Devamı...

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Kromatografi uygulamanız yeniden kullanılabilir cam kolonlara izin veriyorsa, bunları doğru şekilde doldurduğunuzdan ve yeniden doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. 
 • 6 Eki 2020

Devamı...

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Araştırmacılar, ambalajlı kümes hayvanı ürünlerinin raf ömrünü uzatma ve sağlık risklerini azaltma potansiyeline sahip yeni bir biyobozunur (biodegradable) film üretiyor.

 
 • 29 Eyl 2020

Devamı...

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 
 • 22 Eyl 2020

Devamı...

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.
 • 15 Eyl 2020

Devamı...

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 
 • 1 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?
 • 7 Tem 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu