Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal bileşiklerin saflaştırılması artık sizin için de doğal bir süreç olabilir. Nasıl mı?

Doğal bileşikler, saflaştırmak ve analiz etmek için en gerekli, ilginç ve heyecan verici bileşiklerden bazılarıdır. Ancak doğal bileşiklerin saflaştırılması pek de kolay bir iş sayılmaz. Ama bu blog yazısı elinden geldiğince yardım etmek için burda. Bu yazıda, saflaştırma işlemi, kromatografi türü seçimi ve bu uygulama için en uygun çözücüler gibi konularda size yol göstermeye çalışacağım. Doğal olarak, şimdiye kadar çok meraklanmış olmalısınız, dolayısıyla beklemeden okumaya devam edin.


Bir itirafım var. Zencefili gerçekten sevmiyorum. Bazı lezzetli yemeklerde biraz zencefile tahammül edebilirim. Ama çiğ zencefil ve zencefil çayı gibi şeylere katlanamıyorum. Tat alma hücrelerimin zencefile karşı ilan ettiği bu şiddetli savaşın bir arka planı var. Maalesef şiddetli araç tutması yaşayan biriyim. Talihsiz bir otobüs yolculuğunda, hasta hissetmemek için kendimi doğal bir bileşik olan zencefil ile silahlandırmaya karar vermiştim. Onu ısırır ısırmaz midemin daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir isyan başlattığını anladım. Tüm konsantrasyonumu öğle yemeğimi midemde tutmak için harcadım. Eşim bugün bile hala yeşile dönmüş ve terle kaplı yüzümü hatırladıkça güler ve ben de bütün suçu zencefilin korkunç tadına atmaya devam ederim.

Evet, bu doğal ürün benim için pek işe yaramadı ama bir meslektaşım zencefilin ne kadar sağlıklı olduğunu anlata anlata bitiremiyor. Doğal ürünlerin genellikle faydalı ve çok popüler olduğu doğrudur, bu yüzden doğal bileşiklerin nasıl saflaştırılacağına dair bir yazının çok geç kaldığı konusunda benimle aynı fikirde olacağınızdan eminim.

Önce doğal bileşikler derken ne demek istediğimize bakalım.

Doğal bileşikler, bitkiler, mikroplar veya hayvanlar gibi canlı organizmalar tarafından üretilen maddeler olarak tanımlanır. Sıklıkla, bu doğal bileşikler, patojen savunması veya hücre sinyal fonksiyonları gibi önemli bir işlev gören metabolitlerdir. Bu metabolitleri genellikle gıda, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde bileşen olarak kullanıyoruz.

İnanılmaz çeşitlilikleri nedeniyle, doğal bileşiklerin saflaştırılması, kromatografik ayırma için kullanılan çözücü türleri dahil olmak üzere çok farklı protokolleri izleyebilir.

Gelin, genel prosesin bir özetini görelim.

Doğal bileşiklerin saflaştırılması genellikle uzun bir süreçtir. Ekstrelerinizi çıkarmanız, ayırmanız, konsantre etmeniz, kurutmanız ve ardından biyokimyasal karakterizasyon ve yapısal analiz yapmanız gerekir. Ekstraksiyon sırasında istenilen bileşikleri hammaddelerden ayırırsınız. Solvent ekstraksiyonunun en popüler tercih olduğu yerlerde solvent ekstraksiyonu, distilasyon metotları veya presleme ve süblimasyon gibi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bu noktada numune karışımınız, diğer bileşiklerin yanı sıra hedef bileşiği de içerir. Hedef bileşiği saf olarak elde etmek için, kristalleştirme, filtrasyon, sıvı-sıvı ekstraksiyonu veya kromatografi gibi bir ayırma adımı gerçekleştirmeniz gerekir. Bir kromatografi sistemi ile adsorpsiyon kolon kromatografisi, teknik basit, yüksek kapasiteli ve düşük adsorban maliyetli olduğu için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Ekstraksiyon, ayırma ve analiz adımları arasında numunenizi konsantre etmeniz veya tamamen kurutmanız gerekir. Bunun için döner buharlaştırma, dondurarak kurutma veya püskürtmeli kurutma gibi teknikleri kullanabilirsiniz.

Bunlar, doğal bileşiklerin saflaştırılmasında gerekli aşamalardır. Doğal bileşiklerin kromatografik olarak ayrıştırılması kesinlikle sürecin en zorlu adımlarından biridir. Dolayısıyla bu uygulama için metodu anlamak ve kusursuzlaştırmak için gösterilen her türlü çabaya değer.

Öncelikle, normal veya ters faz kromatografiden hangisinin doğal bileşiklerin saflaştırılması için daha uygun olduğuna bakalım.

Bu tek bir cevabı olmayan zor bir sorudur. Bunun nedeni, muazzam çeşitlilikleri nedeniyle, doğal ürünlerin son derece düşükten çok yüksek polariteye kadar herhangi bir polaritede olabilmesidir. Genel olarak, ekstraksiyon solventine dayalı olarak normal ve ters faz kromatografi arasında seçim yapabilirsiniz. Hekzan, DCM, EtAc ve diğer suyla karışmayan çözücü ekstraktları en iyi normal faz ile saflaştırılır. Alkol ve su ekstraktları ise en iyi şekilde ters faz ile saflaştırılır. Bu kromatografi türlerinin her ikisi de aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi doğal bileşiklerin saflaştırılması söz konusu olduğunda avantaj ve dezavantajlara sahiptir:

 
  Avantajlar Dezavantajlar
Normal Faz Kromatografi - Mobil Faz Organik çözücüler, ayrıldıktan sonra kolayca buharlaştırılabilir. Organik çözücüler pahalıdır ve güvenlik ve çevresel açılardan riskler taşır.
Normal Faz Kromatografi - Sabit Faz Silika medya ucuzdur. Silika medya yalnızca tek kullanımlıktır.
Ters Faz Kromatografi - Mobil Faz Su / alkol karışımları ucuzdur. Suyun konsantrasyon / buharlaşma için uzun bir süreye ihtiyacı vardır.
Ters Faz Kromatografi - Sabit Faz Bağlanmış silika (C18) birden çok kez kullanılabilir. Bağlanmış silika (C18) pahalıdır.
 
Şimdi, doğal bileşiklerin saflaştırılması için kromatografi çözücülerinin seçiminden bahsedelim. Sabit fazın seçimi nispeten daha kolaydır. Normal faz kromatografi gerçekleştirirken silika veya ters faz kromatografi gerçekleştirirken C18 kullanabilirsiniz.

Mobil faz seçimi daha karmaşık olma eğilimindedir. Çözücüler, ayırma sonuçları üzerinde en büyük etkiyi gösteren parametre olan polaritenin yanı sıra toksisite, viskozite, maliyet, UV limiti ve kaynama noktaları açısından farklılık gösterir. Bu parametrelere ve bunların doğal bileşiklerin saflaştırılmasını nasıl etkilediğine daha yakından bakalım.

Toksisite: Heksan ve DCM gibi normal faz çözücüler, ters faz çözücülerden daha toksiktir. Mümkünse heksanı heptan ve DCM'yi asetonla değiştirin.

Kaynama noktası: Düşük kaynama noktalarına sahip çözücülerin kullanılması, çalışma sonrası numune konsantrasyonu adımınızı hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Bu tür çözücüler, Evaporatif Işık Saçılım Dedektörü (ELSD) için tercih edilir. Düşük kaynama noktalı çözücülerle daha düşük sıcaklıklarda çalışabildiğiniz için, bunlar bileşik stabilitesi için de faydalıdır.

UV limiti: Seçtiğiniz çözücüler, karışıklığı önlemek ve uygun bir toplama sağlamak için dedektör tarafından kullanılan dalga boyundaki UV ışığı absorbe etmemelidir. Çözücüler olarak aseton ve etil asetata özellikle dikkat edilmelidir çünkü bu parametreyle ilgili sorunlara neden olma olasılığı en yüksek solventler bunlardır. UV limitleriyle ilgili engelleri ortadan kaldırmak için ELSD gibi başka bir dedektörle UV kombinasyonu kullanmayı düşünün.

Viskozite: Daha az "kalın" olduklarından, düşük viskoziteli solventleri seçin, böylece kolon veya kartuş geri basıncını en aza indirirler. Düşük viskoziteli bir çözücü olduğu için uygun olduğunda asetonitril kullanmanızı tavsiye ederim.

Maliyet: Genel olarak normal faz kromatografi çözücüleri, ters faz kromatografi çözücülerden daha pahalıdır. Her zaman daha ucuz alternatifleri test etmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin aseton, etil asetatla benzer polariteye sahiptir ve çok daha düşük maliyetlere elde edilebilir.

Tamam tamam, aşırı bilgi yüklemesiyle midenizi bulandırmadan burada dursam iyi olur. Umarım tıpkı protein ve peptit saflaştırması üzerine olan önceki yazımda olduğu gibi, bu yazı da size kromatografi sürecinizi belirli bir uygulamaya nasıl uyarlayacağınız konusunda bazı faydalı ipuçları sunmuştur. Bu uygulama odaklı blog gönderilerini beğeniyorsanız bunu yorumlarda belirtebilirsiniz, size daha fazlasını yazmak için elimden geleni yapacağım. Her iki durumda da rüzgarın beni nereye götüreceğini görmek için bloga uğramaya devam edin!

Bir dahaki sefere kadar,

Bart Denoulet
 

Kaynak: https://www.barts-blog.net/purification-of-natural-compounds-can-come-this-naturally-to-you-here-is-how/ 

Takip Et

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunları da beğenebilirsiniz!

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey…
  • 1 Mar 2022

Devamı...

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Laboratuvarda kullanılan saf su, besleme suyu olarak içilebilir bir su kaynağından sağlanır, ancak bu besleme suyu, bilimsel verileri etkileyebilecek ve bozabilecek, çözelti veya süspansiyon halinde birçok madde içerebilir. 
  • 6 Şub 2022

Devamı...

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Pipetlerin doğru ve hassas bir şekilde çalışmasını etkileyen faktörler sadece pipet özellikleri, kalibrasyon, onarım ve bakım değil, aynı zamanda kullanıcının kendisidir. En iyi pipetleme uygulamalarını takip etmezseniz piyasadaki en doğru ve hassas pipetler bile hatalı sonuçlar verebilir. Bu blog yazısında pipetinizi doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak ve pipetleme sonuçlarınızı uygular uygulamaz iyileştirecek 10 ipucunu paylaşacağız:
  • 27 Oca 2022

Devamı...

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Microfluidizer® yüksek basınçlı homojenizatörleri/işlemcileri, kozmetik endüstrisindeki emülsiyon, krem, cilt bakım ürünleri, güneş kremi, makyaj malzemeleri, maskara, wax, ruj, koku, parfüm, esans gibi birçok ürünün üretim aşamalarındaki farklı zorluklar için çözümler sunar.
  • 11 Oca 2022

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu

Son paylaşımlar

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Sıvı Kromatografisi LC için Saf Suyun Önemi Nedir

Sıvı Kromatografisi (LC) için Saf Suyun Önemi Nedir?

Farmasötik Nanoteknoloji Fırsatlar ve Zorluklar

Farmasötik Nanoteknoloji: Fırsatlar ve Zorluklar

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır?

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur?

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID19un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID-19’un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir?

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Covid19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

Covid-19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır?

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Nanoemülsiyonlar CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Nanoemülsiyonlar: CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Etiketler

HPLC   kromatografi   flash   preparatif   mobil faz   

sabit faz   kartuş   kolon   saflaştırma   ayrıştırma   

doğal bileşik   evaporasyon   freeze drying   

spray drying   Büchi   

Makaledeki ürünler

R300 Rotavapor Dinamik PRO Evaporatör Seti

R-300 Rotavapor Dinamik PRO Evaporatör Seti

B290 Mini Spray Dryer

B-290 Mini Spray Dryer

UniversalExtractor E800 Ekstraksiyon Sistemi

UniversalExtractor E-800 Ekstraksiyon Sistemi

L200 Lyovapor

L-200 Lyovapor

Pure C850 FlashPrep Kromatografi Sistemi

Pure C-850 FlashPrep Kromatografi Sistemi