2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

Herkese mutlu yıllar! Emeklilik yuvamdaki ilk yazım. Derin bir kış uykusuna yatmak istesem de kromatografi, döner buharlaşma ve elbette sizinle iletişim halinde olmaktan da keyif alıyorum. Aynı zamanda 2021’in ilk gönderisi ve bu sefer geleneğe bağlı kalarak bir tahmin yazısı yazmak istiyorum. Öyleyse arkanıza yaslanın ve ben 2021’de flash kromatografi, preparatif kromatografi ve distilasyon için falcılık oynamaya çalışırken keyfini çıkarın.

Falcılara ve yıldız fallarına pek inanmam ama Kahin Ahtapot Paul’u hiç duydunuz mu? Almanya’da bir Deniz Yaşamı Merkezi’nde iyi bir hayat yaşayan bu arkadaş, Almanya milli futbol takımının kazananlarını tahmin etmekle görevlendirildi. Bakıcıları ona yiyecek içeren iki kutu teklif ederlerdi. Kutular, yaklaşan futbol maçında oynayacak takımların farklı bayraklarıyla süslenmeleri dışında aynıydı. Paul hangi kutudan yemeyi seçerse onun kazanan tahmini olarak kabul edildi.

2010 Dünya Kupası’nda yedi Almanya maçının tamamını ve kupayı kazanan İspanya’yı doğru tahmin etti. Genel olarak, 14 maçta 12 doğru tahminle yaklaşık %86’lık bir başarı oranına sahipti.

Kahin Ahtapot Paul kromatografi ve raotary evaporatör pazarlarının 2021’de nereye gideceğini söylemek için burada değil ancak kendi kafam ve elimde biraz araştırma var. Ve bunlarla, kromatografi ve döner buharlaşma alanlarının bu yıl nasıl gelişeceği hakkında birkaç eğitimli tahmin yapmaya çalışabiliriz.

İşte kısaca flash ve preparatif kromatografi pazarı için üç tahmin:

  • Preparatif kromatografi pazarı, büyük ölçüde geleneksel kolon kromatografisinden daha otomatik kromatografi sistemlerine geçiş yapan birçok bilim insanı sayesinde sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edecek. Daha yüksek otomasyon eğilimi, temel olarak daha düşük solvent miktarlarında daha hızlı saflaştırma için kullanıcı ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

 

  • Flash ve preparatif yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (prep HPLC) pazarı, büyük ölçüde sarf malzemesi işi sayesinde 2021’de muhtemelen bir patlama yaşayacak. Özellikle farmasötik alanda sürekli artan sayıda numune saflaştırılırken kolonkartuş, silika jel ve diğerleri gibi sarf malzemeleri için artan bir talep gerçekleşecek.

 

  • Daha küçük partikül boyutlarına sahip sabit fazlar popülaritesini artıracaktır. Numuneler gittikçe daha karmaşık hale geldikçe bilim insanlarının daha yüksek basınç oluşturma pahasına daha yüksek ayrım (rezolüsyon) olanakları aramaları muhtemeldir.

Şimdi, COVID-19’un etkisinden söz etmeden kromatografi ve döner buharlaştırıcı tahminlerinden bahsedemem. Salgın, aşıların geliştirilmesi ve virüsle mücadelede yardımcı olabilecek yaygın olarak kullanılan ilaçlara yönelik talepte ciddi bir artışa neden oldu. İlaç ve biyoteknoloji endüstrilerinin, kısmen COVID-19 aşıları ve tedavi ilaçlarına yönelik artan talep nedeniyle gelecekte önemli bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Koronavirüs aşıları ve terapötiklerin hazırlanmasına yönelik bileşenlerin analizinde kullanılabilen bir ayırma işlemi olarak preparatif kromatografi pazarı, virüsün varlığından büyük olasılıkla olumlu etkilenecektir.

Roatary Evaporasyon ne olacak?

Eh, hem kromatografi hem de döner buharlaşma pazarlarının sağlıklı bir büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. İşte özellikle döner buharlaşma alanına olmasını beklediğimiz şey:

  • Artan Ar-Ge harcamaları, büyük moleküllü biyofarmasötiklerin artan gelişimi ve son kullanım pazarlarında saf numuneler için daha yüksek talep nedeniyle sürekli büyüme

 

  • İlaç, biyoteknoloji ve gıda endüstrileri, nutrasötikler, kenevir, miksoloji, ve moleküler gastronomi alanları ile çevre mühendisliği ve tanı laboratuvarlarında saf numunelere karşı gerçekleşen yüksek talep sayesinde rotary evaporatör pazarının büyümesi

 

  • Ar-Ge harcamaları, biyobenzer ve jenerik pazarlarda daha yüksek büyüme ve artan sağlık hizmetleri harcamaları nedeniyle Kuzey Amerika muhtemelen döner buharlaştırıcı pazarına hakim olmaya devam edecek.

COVID-19’un kromatografi ve döner buharlaştırıcı pazarlarını benzer şekilde etkilemesi bekleniyor. Solvent buharlaştırma gibi uygulamalar ilaç sektörü laboratuvarlarında numune hazırlama aşamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. COVID-19 için yeni geliştirilen terapötikler ile rotary evaporasyon teknolojisinin artan kullanımı, döner buharlaştırma pazarını güçlendirecektir. İlaçlarda en yüksek saflık ve laboratuvar otomasyonu için artan talep, döner buharlaşma alanının büyümesine katkıda bulunacaktır. El dezenfektanı gibi ürünlerin yapımında kullanılan distilasyon da pazarın canlanmasına yardımcı olacaktır.

El dezenfektanı yapmak için döner buharlaştırmanın kullanılmasından bahsetmişken bunun nasıl yapıldığını görmek için harika bir video:

Kromatografi ve döner buharlaşma pazarları için bu tahminler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kendi tahmininizi yorumlar bölümünde yapmak ister misiniz? Gelin bir anlaşma yapalım ve tahminlerimizin doğru olup olmadığını görmek için 2021’in sonunda tekrar buluşalım! Doğru değillerse 2022’deki tahminler için bir ahtapot işe almayı düşünebiliriz.

Bir dahaki sefere kadar,

Bart Denoulet

Kaynak: https://www.barts-blog.net/your-2021-chromatography-and-rotary-evaporation-crystal-ball/