Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Buhar uygulaması etkisinin ölçülmesi

Kahve, her yıl 400 milyar fincandan fazla tüketilen, dünyanın en popüler içeceği durumunda. Ayrıca, kahve severler için pek çok iyi haber var. Makul ve düzenli tüketimin sağladığı, tip 2 diyabet, Alzheimer ve Parkinson kaynaklı felç ve belirli bazı kanser risklerinin azalması dahil bir dizi potansiyel sağlık yararına işaret eden çalışmalar mevcut.

İçeceğin antioksidan aktivitesi ve kafein, trigonellin, klorojenik asitler, melanoidinler ve diterpenler gibi zengin biyoaktif bileşik karışımları, genellikle sağlık açısından sağladığı yararlara dayandırılır ancak kahve çekirdeklerinin işlenme yöntemlerinin günlük tüketiminizin kimyasal profiline etkisi olabilir mi?

Kusurlu çekirdeklerden en iyi şekilde yararlanmak

Kahve üreticileri, en iyi kalitede ürünü yaratacak olgun meyve veya kahve çekirdeklerini hasat etmeyi amaçlamaktadır. Ancak bazı hasat teknikleri, kahve üretiminin yaklaşık %15 ila %20’sinin fincanınızdaki kahvenin kalitesini düşüren kusurlu çekirdeklerden (siyah, olgunlaşmamış ve ekşi) meydana gelmesine neden olur.

İçmek için iki ana kahve çekirdeği türü yetiştirilmektedir: Coffea arabica (arabica kahve) ve Coffea canephora (robusta kahve). Tat ve fiyat olarak değişmekle birlikte, arabica kahve çekirdekleri, genellikle düşük kaliteli olduğu düşünülen robusta kahve çekirdeklerinden daha tatlı, daha yumuşak bir tada sahiptir.

C.canephora çekirdeklerinden yapılan kahvenin kalitesini ve lezzetini arttırma çabasına yönelik, araştırmacılar daha önce kusurlu çekirdeklere buhar uygulanmasının sonuçtaki demlenmeye olumlu bir etkisi olduğunu belirledi ancak buna karşın, buhar uygulamasının kahvenin biyoaktif kimyasal profili üzerinde ve potansiyel sağlık yararlarında azalma etkileri olabilir.

Buharlama etkisinin analizi

Brezilya’daki araştırmacılar, buhar uygulamasının biyoaktif bileşiklerin profili ve kusurlu C.canephora çekirdeklerinden yapılan kavrulmuş kahvenin antioksidan aktivitesi üzerindeki etkisini araştırmak için yeni bir çalışma yaptılar.1
Ekip, Brezilya’daki 2014/15 kahve hasadı sırasında toplanan C.canephora çekirdeklerinden kusurlu çekirdekleri ayırdı. Ham çekirdekleri sırasıyla kurutma, orta şiddette kavurma ve öğütme işlemlerine tabi tutmadan önce çeşitli basınçlarda ve işlem sürelerinde buhar uyguladılar ve ardından her örneği, biyoaktif bileşik profilini ve antioksidan aktivitesini belirlemek için analiz ederek sonuçları buhar uygulanmadan işlenmiş kahve çekirdeği örnekleriyle karşılaştırarak analiz ettiler.

Tüm standartları ve çözeltileri hazırlamak için kullanılan su, bir ELGA PURELAB® laboratuvar su saflaştırma sistemi kullanılarak elde edildi.

Biyoaktif bileşiklerin korunması

Araştırmacılar, biyoaktif bileşiklerin genellikle daha yüksek basınçlı buharlama ve daha kısa kavurma sürelerini birleştiren koşullarda daha yüksek seviyelerde seyretmesiyle birlikte buhar uygulamasının birçok biyoaktif bileşiğin seviyesini ve kavrulmuş kahvenin antioksidan aktivitesini düşürdüğünü buldular.

Bu çalışma, biyoaktif bileşiklerin ve potansiyel sağlık yararlarının kaybının önüne geçmek adına, kusurlu kahve çekirdeklerine daha uzun süreli ve daha az basınçlı buhar uygulanmasından kaçınılması gerektiğini göstermektedir.

Neden ELGA LabWater’ı tercih etmelisiniz?
blank

ELGA LabWater, 1937’den beri saf ve ultra saf suda güvenilir bir isim olmuştur. Saf suya olan bağlılığımız, en iyi çözümleri en iyi hizmetle birlikte sunmaya devam edeceğimizin garantisidir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/blog/whats-your-cup-coffee