Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Bu yıl tam olarak beklendiği gibi gitmedi, öyleyse neden biz de trende ayak uydurmuyoruz? Tüm yıl boyunca paylaştığımız ilginç konulara geri dönüp baktığım olağan yıl sonu inceleme yazısını yazmak yerine, bu sene biraz farklı bir şey yapmak istiyorum. Okumaya biraz ara vermek ve dikkatinizi bir tekniği keşfedebileceğiniz birkaç başka yola çekmek istiyorum. Kromatografi ve evaporasyonda daha derine inmek için eğlenceli ve yararlı kaynakları keşfetmek istiyorsanız okumaya devam edin.

İşte yine yılın o zamanı! En iyisi, en kötüsü, en büyük hikayeleri vb. ile bir yıl sonu değerlendirmesi daha. Elbette bu yıl özellikle kötü bir yıl oluyor çünkü sizler de benim gibi 2020’ye veda etmek için ne kadar hazır olduğumuza dair yüzlerce hatta binlerce şaka duymuşsunuzdur.

İşleri biraz canlandırmak, geriye dönüp bakmamak ve yıl sonu değerlendirme süreçlerini tamamen atlamak adına, sizinle biraz farklı bir yıl sonu gönderisi paylaşmaya karar verdim.

Karantina öncesi, karantina sırasında, karantina sonrası veya geçtiğimiz yılın herhangi bir aşamasında hepinizin okuyacağı bir şeyler olduğundan emin olmak için son 12 ayı yazarak, yazarak ve yazarak geçirdim.

Ama ne derler bilirsiniz! Bir resim bin kelimeye bedeldir! Bu yüzden, hepinizi sözlerle, resimlerle değil, ama… tahmin ettiniz… videolar ile milyonerlere dönüştürmek istiyorum.

Bu yıl, blog tamamen kromatografiye ve döner buharlaştıcıya adanmıştı. Bu yüzden, her konuda ikişer tane olmak üzere, bu yılbaşı sezonu için harika seçimler olduğunu düşündüğüm dört video seçtim. Videolar kısa ve tatlı ama aynı zamanda bilgilendirici ve eğlenceli. Tamamen ücretsiz olan bu videoların bilginize ve bir laboratuvar tekniğinde ustalaşmanın sevincine katkıda bulunabileceğini umuyorum.

Döner buharlaştırıcı ile başlayalım, olur mu?

Şunu söylemeliyim ki, ilk video açık ara en açıklayıcı ve 2020 için en uygun olanı. Bu yılın nasıl geliştiğine dair yegane şakanın bu olacağına söz veriyorum. Rotavapor® ile nasıl el dezenfektanı yapılacağıyla ilgili bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Şimdi, bir yıl sonunda hepimizin yapması gereken bir şeye bakmamızı öneriyorum. Dağınıklarımızı toparlayıp laboratuvarlarımızı ve evlerimizi temizleyelim. Suçluluk duygusu hissetmeyin, çünkü muhtemelen bu şeylerin çoğunu yapmayacağız, ama hey, vakum pompanızı temizlemek istemeniz durumunda, işte nasıl yapılacağına dair bir video:

Distilasyondan çok saflaştırma ile ilgileniyorsanız, sizin için de bazı videolarım var! Meslektaşlarım bu yıl bilgilerini size eğlenceli ve zahmetsiz bir şekilde aktarmanın yollarını bulmak için çok çalıştı. Bu yılki son iş günlerinizin son kahve molalarından birinde, kromatografide buharlaşan ışık saçılımı tespiti (ELSD) hakkında neler öğrenebileceğinizi görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Harcamak için 5 dakikanız daha varsa, onları harcamayın. Bunun yerine onları, kromatografi sisteminizle daha hassas bir çözücü akışının nasıl elde edileceğine dair bilgi, ipuçları ve püf noktalarını öğrenmekle değerlendirin:

Videoları izledikten sonra aşağıya yorum yazarak onları nasıl bulduğunuzu belirtebilirsiniz. Bu konularla ilgili birkaç blog yazısı yazmalı mıyım yoksa izleyerek yeterince öğrendiniz mi? Umarım en azından biraz daha hafif bir tatil öncesi havasına girersiniz. Rutinler size göreyse, her zamanki blog yazılarıma çok yakında geri döneceğimden emin olabilirsiniz!

Bir dahaki sefere kadar,

Bart Denoulet

Kaynak: https://www.barts-blog.net/lets-wrap-up-this-unusual-year-with-an-unusual-post/