RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var.

Örneğin, RFID teknolojisi, numunelerinizin güvenliğini sağlamak ve kromatografi çalışmalarınızı optimize etmek için güvenilir bir yardımcıdır. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını ve hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Sizi bilmem ama ne zaman denize girmek için bir plaja gitsem cankurtaranın yakınında bir yerlerde oturmayı tercih ederim. Aslında oldukça iyi bir yüzücüyümdür, ama dev bir dalganın gelip beni yutması ihtimaline karşı beni izleyen birinin olduğu düşüncesi rahatlamamı sağlıyor.

Laboratuvarda deneylerinize göz kulak olmak için böyle bir korumaya sahip olmak ne kadar harika olurdu değil mi? Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak ve nerde hata yaptığınızı bulamadığınızda deneyi 10 kez daha tekrarlamamak için…

Kromatografi analizlerinde olduğu gibi, birçok numune, diğer meslektaşlarla birlikte çalışma ve uzun protokoller söz konusuysa hatalar olabilir. Ama dürüst olmak gerekirse, çok değerli olan numuneler ve zamana mal olan bu önlenebilir hataların düşüncesi bile, kromatografiyle ilgili son blog yazımdaki kabuslar kadar korkunç.

Ancak bu karışıklıkları önlemenize yardımcı olacak bazı teknolojik gelişmeler var.

Örneğin RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) etiketleri. Bunlar, bir okuyucu cihazdan gelen elektromanyetik sorgu pulsuyla tetiklendiğinde veri alan ve ileten küçük radyo taşıyıcılarıdır. Tipik olarak, iletilen veriler, etiketlenen nesneye bağlı bilgileri içerir.

Peki, sıkça kullanılan barkoda kıyasla RFID sizin için ne yapabilir?

Barkodun aksine, RFID etiketinin okuyucunun görüş alanında olması gerekmediği için bu, çalışmanızı kolaylaştırır. RFID etiketinde, barkoda göre daha fazla veri depolanabilir. Ve bonus olarak, etiketli nesneyi hem okuma hem de yazma seçeneğiniz olur.

Kromatografide, hatalı ayarların olası risklerini ortadan kaldırmak için kartuş ve raflarda (rak) RFID teknolojisi bulunabilir.

Metot ayarlanması için kullanılan verilerin çoğu kartuşla ilgilidir. Genellikle, kartuş ne kadar büyükse, akış hızı o kadar yüksek ve metot o kadar uzun olur. Süreci etkileyen diğer faktörler arasında kartuş boyutları ve parçacık geometrisi bulunur. Daha önceki bir blog yazımdan kolon verimliliği ve akış hızı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ancak süreç iyileştirmenin arkasındaki teoriyi bilsek bile, mevcut tüm verileri işlemek ve bu verileri metotlarımızı optimize etmek adına kullanmak için genellikle yeterli zamanımız olmaz. RFID teknolojisini kullanmak, optimizasyon tarafında size yardımcı olabilir çünkü etiketler, bir metodu etkili ve tekrarlanabilir şekilde kartuş üzerinde çalıştırmak için gereken tüm gerekli bilgileri depolar. Bir kromatografi cihazında RFID kartuşları kullanıldığında, kartuşla ilgili tüm veriler, kartuş okuyucuda tarandıktan sonra metoda eklenecektir. Bu, optimum ve güvenli ayrıştırmaların elde edilmesine yardımcı olur.

Dahası da var. Kartuşun üzerine RFID etiketi aracılığıyla bilgi girilebilir. Aynı kartuşu birden çok kez kullanıyorsanız bu özellik çok yararlı olacaktır.
Bu tür durumlarda, kartuş üzerine yazılan veriler, kartuşun kaç kez kullanıldığını ve son çalıştırmada kullanılan çözücü bileşimini içerebilir. Bu bilgiler, zaman içinde kartuş verimliliğini izlemek ve bir sonraki çalıştırma için kartuşu doğru şekilde hazırlamak için yararlı olabilir.

Ayrıca etiketlenebilen kartuş rafını da unutmamalıyız. Bu durumda RFID etiketi, cihaza hangi rafın takıldığını ve maksimum flakon (vial) hacminin ne olduğunu söyler. Bu, fraksiyonların viallerde toplanamaması veya viallerin aşırı doldurulması gibi hataların önlenmesinde son derece yararlıdır. Bir başka olumlu şey de her bir rafın kendine ait benzersiz bir koda sahip olmasıdır. Bu, yoğun laboratuvarlarda yararlı olabilir, çünkü fraksiyon içeren raflar, birden fazla raf kullanıldığında bile geri kazanabilir. Rafın benzersiz kodu, çalışmadan sonra raporda bulunabilir ve bu da sürecinizi daha fazla kurşun geçirmez hale getirir.

Genel olarak, RFID teknolojisini kullanmak, yalnızca güvenliğinizi gözetmekle kalmayan, aynı zamanda sırtüstü yüzüş stilinizi nasıl iyileştireceğiniz konusunda size ipuçları da veren bir David Hasselhoff’un laboratuvarınızda bulunması gibidir. RFID teknolojisine sahip bir Olimpik kromatografici olmayabilirsiniz, ancak bu belki de bir dahaki kromatografi çalışmanıza başladığınızda havuzun derinliklerine atılmış gibi hissetmemenizi sağlar. Bununla birlikte, yaz sezonunun geri kalanında sakin sular diliyorum!

Bir dahaki sefere kadar,

Bart Denoulet

Kaynak: https://www.barts-blog.net/how-rfid-technology-lifeguards-your-chromatography-process/