Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Bir adjuvan ve bir viral antijeni kodlayan DNA ile yüklü nanopartikül iletim sistemleri, Hepatit B virüsüne karşı genetik immünizasyon için umut vaat ediyor.

Dünya çapında yaklaşık olarak 257 milyon insan kronik Hepatit B enfeksiyonu ile yaşıyor. Hepatit B enfeksiyonu çoğunlukla siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle her yıl yaklaşık 887 bin insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Ancak enfeksiyon aşılama yoluyla önlenebilir.

“DNA aşıları” denilen aşıların geliştirilmesi, bağışıklık için alternatif bir yol sunar. Fikir, ilgili viral antijen için talimatlar taşıyan bir yapının vücuda (örneğin bir kas içine), yani bir bağışıklık tepkisini tetikleyebileceği bir proteine enjekte edilmesini içerir.

Ancak intakt DNA yapılarını vücut hücrelerine sokmak büyük bir zorluktur. Elektroporasyon (DNA’nın hücrelere alımını artırmak için kısa elektrik sinyallerinin kullanılması) ve nanopartikül ilaç taşıyıcı sistemlerinin kullanımı gibi fiziksel yöntemler de dahil olmak üzere farklı yaklaşımlar araştırılmaktadır.

Kalsiyum fosfat nanopartiküller, küçük boyutları ve nükleik asitlere yüksek bağlanma afiniteleri ile, yüksek biyouyumluluk ve iyi biyobozunurluk kombinasyonlarından dolayı bu uygulamalar için özellikle caziptir.

Nanopartikül Formülasyonları

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, Hepatit B’ye karşı genetik bağışıklama için kalsiyum fosfat nanopartiküllerinin kullanım potansiyelini araştırıyorlar.

Bilim insanları, süreci optimize etmek için bir model olarak kullanılan, iki farklı proteini kodlayan DNA yapıları ile yüklü nanopartiküller hazırladı: Hep B yüzey antijeni (HBsAg) veya geliştirilmiş yeşil floresan protein (EGFR). Bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olacağını umdukları diğer biyomolekülleri adjuvan olarak ekledikten sonra, koruyucu bir kaplama görevi görmesi için bir silika kabuk eklediler.

Araştırmacılar, nanopartiküllerin sentezi ve saflaştırılması sırasında herhangi bir kontaminasyonu önlemek için ELGA PURELAB® laboratuvar su saflaştırma sisteminden üretilen ultra saf suyu kullandı.

Viral-Spesifik Bağışıklık Tepkisi

Araştırmacılar başlangıçta, DNA yüklü nanopartikülleri laboratuvar kaplarında yetiştirilen insan rahim ağzı kanseri hücreleri, fare kas hücreleri ve hamster böbrek hücrelerine ekleyen deneyler gerçekleştirdi. Bu deneyler, DNA’nın hücrelerin içine başarıyla girdiğini ve büyük miktarlarda HBsAg proteininin her üç hücre türü tarafından yapıldığını gösterdi.

Daha sonra canlı bir sistemde deneylere geçtiler. DNA yüklü nanopartikülleri enjekte ederek ya da tek başına intakt DNA enjeksiyonundan sonra elektroporasyonla, nanopartiküllerin enjekte edildikleri kas dokusunu HbsAg proteinini üretmeye başarılı bir şekilde indüklediğini buldular.

HbsAg DNA yüklü nanopartiküller ile iki haftalık aralıklarla üç aşılama yaptıktan sonra, kan dolaşımında spesifik antikorlar ve farelerin dalağındaki belirli immün hücrelerden antijene spesifik bir yanıt tespit ettiler.

Elektroporasyona Göre Faydaları

Bu çalışma, DNA yüklü kalsiyum fosfat nanopartiküllerinin vücutta Hepatit B’ye karşı virüse özgü bir bağışıklık tepkisi indükleme konusunda umut verici bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Nanopartikül ilaç taşıyıcı sistemlerin kullanıldığı bu metot, nerdeyse, sonrasında elektroporasyon uygulamasının geldiği intakt DNA enjekte etmek kadar verimliydi. Vücuttaki nükleik asit yapılarının kısa ömrü ve insan aşılaması için elektroporasyonun kabul edilmesiyle ilgili sorunlar göz önüne alındığında, bu onların potansiyel uygulamalarını geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Bu nanopartiküllerin kullanılmasının elektroporasyonla uygulanan intakt bir DNA aşısına kıyasla kas içi enjeksiyondan sonra benzer bir bağışıklık tepkisi elde etmek için gereken dozu azaltmaya yardımcı olma ihtimali umut vericidir.

Neden ELGA LabWater’ı Tercih Etmelisiniz?

ELGA Labwater, 1937’den beri saf ve ultra saf suda güvenilir bir isimdir. Ultra saf ve saf suya olan bağlılığımız, en iyi çözümleri en iyi hizmetle sunmaya devam edeceğimizin garantisidir.

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/blog/investigating-dna-vaccines-prevent-hepatitis-b-infection