blank
17 May 2022

Gıda Reolojisi ve Tekstür Analizi

Gıdalar yapısal olarak karmaşık olabilir ve gıdaların akış, elastik özellikleri ve tekstür, üretimden tüketime kadar formülasyon geliştirme, üretim ve kalite kontrol aşamalarında kilit rol oynar. Bu özellikler ayrıca, nihai ürünün duyusal algısının optimize edilmesi ve tüketici tarafından benimsenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, reoloji ve tekstür analizi, gıdaların karakterizasyonu için çok iyi bilinen iki yöntemdir.

Dönüşe bağlı reolojik ölçümler, örneğin akış davranışını, akma gerilimini (yield stress) ve sıvıların tiksotropisini ortaya çıkarır ve dökme, pompalama, karıştırma veya doldurma gibi proses adımlarının incelenmesini sağlar.

Salınımlı (oscillatory) reolojik testler, viskoelastik gıdaların depolama stabiliteleri, pişirme ve dondurma sırasındaki özellikleri veya peynir gibi elastik ürünlerin karakterizasyonu için kullanılır.

Tekstür analizi, çiğneme, kesme, sertlik, kırılma veya yapışkanlık ile ilgili testlere olanak tanır.

Bu analizler için ya farklı enstrümanlar ya da tekstür analizi yetenekleri ve hatta mikroskopi veya spektroskopi gibi eş zamanlı metotlar sunan bir reometre kullanılabilir.

Bu web seminerinde, Türkiye resmi distribütörü olduğumuz Thermo Scientific HAAKE ile nişasta ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve suları ve soslar, çikolata, bisküvi ve şekerlemeler gibi birçok farklı gıda ürününün nasıl karakterize edileceğini konuşacağız.