Anamed & Analitik Grup TURKCHEM dergisinin son sayısında

İÇİNDEKİLER

  • 1 - Anamed & Analitik Grup TURKCHEM dergisinin son sayısında

Anamed & Analitik Grup TURKCHEM dergisinin son sayısında

Genel müdürümüz Melek Malkoç’un röportajında teknoloji ile paralel olarak gelişen Ar-Ge’nin insan hayatı için ne kadar önemli rol oynadığını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

 

blank
Kalite kontrol ve Ar-Ge cihazlarına 40 yılı aşkın süredir hayat veren Anamed & Analitik Grup’un Genel Müdürü Sayın Melek Malkoç ile Türkiye’de Ar-Ge’nin geçmişten günümüze gelişim sürecine, farkındalığına ve Anamed & Analitik Grup’un Ar-Ge yatırımlarına dair bir röportaj gerçekleştirdik. Hazırlamaktan büyük keyif aldığımız bu röportajımızda, teknoloji ile paralel olarak gelişen Ar-Ge’nin insan hayatı için ne kadar önemli rol oynadığını bir kez daha anlamış bulunmaktayız.

Bize Anamed & Analitik Grup kuruluş süreci ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Anamed & Analitik Grup, Türkiye temsilcisi bulunduğu üreticilerin kalite kontrol ve Ar-Ge cihazlarının satış öncesi, satış sonrası hizmetleri ve satışı ile sektör içerisinde 40 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

Anamed & Analitik Grup uzun yıllar boyunca sektörün içerisinde olmanın sağladığı farkındalıklar, bilgi ve tecrübe ile yoluna devam ediyor. Global düşünüp, bütün aksiyonları kendi özümüzdeki pazara ve duruma göre yorumlayarak uygulamak bizim amaçlarımızdan biri. Takım olarak yer aldığımız bu sektörde elimizdeki oyuncaklarımız, teknolojinin oyuncakları. Oynatan, insanlığa faydalı hale getiren bizleriz.

Anamed & Analitik Grup olarak, Kalite Kontrol ve Ar-Ge cihazlarına hayat veriyoruz ve uzun yıllar ülkemizde hizmet vermesini sağlıyoruz. Burada önemli olan bu hizmetleri yapan doğru insanları seçebilmektir, doğru insana yatırım yapıyor ve onları geleceğe hazırlıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Biz doğru yoldayız diye düşünüyorum. Cihaz değil gelecek ve çözüm satıyoruz. Eğitimli, tecrübeli ve donanımlı, konusunu bilen, teknik, satış, servis ve idari olmak üzere 50’ye yakın çalışma arkadaşımızla bu sektöre hizmet veriyoruz.

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz? Faaliyet gösterdiğiniz projelerinizden bahseder misiniz?

Gıda sektörü, kimya sektörü ve hayat bilimleri sektörlerinde faaliyet göstermekteyiz. Esasen, bu 3 sektördeki amaç, hedef hatta kullanılan cihazlar bile aynı diyebilirim. Tek fark kullanılan numune, ürün. Örneğin ; aynı cihaz gıda sektöründe buğday unu hamuruyla çalışıyor kimya sektöründe de plastik hamuruyla. Buğday unu hamuruyla plastik hamurunun reolojik özellikleri aynı. Biri doğanın, diğeri laboratuvarda insanın yarattığı eser.

Biz kimyanın her yerindeyiz. Cihazlarımızın analiz metotları ve uygulama alanlarında; su kimyası, deterjan kimyası, ilaç kimyası, plastik kimyası, çevre kirliliği kimyası ve hatta beynin kimyasında bile varlar.

Projemize, araştırmacının görüş ve önerilerini alıp ihtiyaçlarını belirlemek ile başlıyoruz. İlgili konu kapsamında öncelikle bizim araştırmalarımız, cihazların uluslararası düzeyde Ar-Ge çalışmalarında nasıl kullanıldığı, bu cihazlarla yapılan buluşlar, yaratılan farkındalıklar, üretilen katma değere sahip ürünler hakkında bilgileri toparlamaya çalışıyor ve bu bilgileri sektörle paylaşıyoruz. Fuarlar, kongreler, seminerlerle teknik bilgilendirme ve görsel tanıtım sağlıyoruz.

Endüstrinin yanı sıra üniversiteler ve devlet laboratuvarlarında da faaliyet göstermekteyiz. Türkiye’de 158 bini aşkın araştırmacı var. Bu kişiler ülkemiz için üniversitelerde ve araştırma kuruluşlarında Ar-Ge yapmaktalar. Bu görünmeyen güçler birçok konuda bizlere önder olmaktadır.

blank

Ar-Ge hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Ar-Ge’ye yapmış olduğunuz yatırımlar nelerdir?

Ar-Ge’nin önemi günden güne artmaktadır. Ar-Ge’nin gücü insanın kendisidir. Günümüzde Teknoparklarda 57’ye yakın aktif olarak çalışan Ar-Ge Kuluçka, Kobi gibi girişim şirketleri var. Buralarda 40.000’e yakın da araştırmacı farkındalık yaratacak yeni ürünler yapmaya çalışıyor. Bu sektöre canlılık katmakta olup yeni ürün çözümlerini sunmaktadır. Ve burada bizde görevlendiriliyoruz.

Anamed & Analitik Grup’un şirket vizyonu önce insan, farkındalık kazandıracak, geleceğimizi daha iyi yerlere taşıyacak çalışmalar insan tarafından yapılmaktadır. Bu düşünce ile Ar-Ge için yaptığımız en büyük yatırım insana yaptığımız yatırımdır. Takım arkadaşlarımızın hepsine çok ayrı ihtimamla gerek yurt dışı gerekse yurt içi eğitim vermekteyiz. Cihazlarımızın teknik destek eğitimini, yıllık kontrol ve bakımlarını, kalibrasyon, validasyon hizmetlerini, koruyucu önleyici bakımlarını, kullanım eğitimlerini veren bilgili, yetenekli, tecrübeli bir kadro ile ülkemizin Ar-Ge ve kalite kontrol laboratuvarlarına hizmet veriyoruz. Anamed & Analitik Grub’un ürünlerini kullanan ve kullanmak isteyen sektör aynı zamanda Anamed&Analitik Grubun vizyonuna da büyük katkı sağlamaktadır.

blank

Kullandığımız sistemle teknolojiyi en iyi ve en hızlı şekilde takip etmeye çalışıyoruz. Bildiğimiz tek doğru şey var o da bu ülkeyi bulunduğu yerden yükseklere taşıyacak olan, farkındalık yaratılmış katma değeri yüksek ürünler üretmek. Ve bunlar sadece hayal kurmak, hedef belirlemekle olmuyor. Uluslararası platformda rakiplerimiz ile aynı paralelde konuşabilmek adına elimizin altında bulunan cihazlarla ve işimizin aynası olan mutfağımız laboratuvarımız ile oluyor ve adına da Ar-Ge deniliyor.

Sektör hakkında neler söylemek istersiniz? Türkiye’de Ar-Ge’nin öncesi ve günümüzdeki konumundan bahseder misiniz?

Sektör hakkında görüşlerimi söylemeden önce bu sektörde bulunmamı sağlayan bir anekdottan bahsetmek istiyorum. Benim kimyacı olma hedefim lise 1. sınıfta periyodik tablo ile ilk tanışmam ile başladı. Periyodik tablo bana yaşamı, dünyayı ve geleceği gösteriyordu sanki. Bana bir hayat gibi gelen periyodik tabloyu dünya haritasının düzleşmiş haline bile benzetiyordum bazen. Hala çantamda taşırım. Kimya mühendisi olmalıyım dedim oldum. Fakat işim yeni başlamıştı. Hamdım, yandım misali olmak için de sektörün içerisinde gelişime ve üretmeye açık olarak, yeni bilgiler edinmeye, yeni teknolojilerden haberdar olmaya, biriktirdiklerimi paylaşmaya gayret ediyorum.

1990’lı yıllarda sektörün ivme kazanması ilaç sanayisiyle gerçekleşti diyebilirim. Alınan eğitimlerle ilaç sanayinin yüzü değişti ve analizleri daha hassas hale getirildi. Türkiye’de üretilen ilaçlar yurt dışında satılmaya başladı. Kontrol sistemleri gerek devlet gerekse uluslararası kalite firmaları ile sağlanmaya başlandı. İlaç sektörüyle başlayan bu atılımın devamında diğer sektörler de gelmeye başladı. Bu süreçte de birçok gelişmiş teknoloji, yenilik ve üretkenlikler istediğinden bize de çok büyük ivmeler kazandırmış oluyor. Günümüzde uluslararası platformda kabul görmüş global kuruluşlarımız ve yerli sermaye ile kurulmuş fabrikalarımız, kalite kontrol ve Ar-Ge laboratuvarlarımız var. Yaşanan bu gelişmelerle gurur duyuyoruz.

Son 10 yılda ülkemizde büyük değişikler var. Devletin de Ar-Ge stratejilerinin olumlu değişmesiyle birlikte sektörde önemli atılımlar gerçekleşti. 19. ve 20. yüzyılların  kafa yapısı ve düşünce şeklinin bizi daha ileriyegötüremeyeceğinin bilinciyle 21. yüzyıla uygun hareket edilmesi gerektiği açıkça anlaşıldı. Bizler günümüzde emeğimizle, insanımızla artı değeri yaratacak ürünlerle sektörün portföyünü daha da ileri taşıyabiliriz.
blank

Türkiye’nin Ar-Ge geçmişini incelemek için Ar-Ge cihazlarının satış oranlarının günümüze kadar nasıl değişim göstererek geldiğini görebilmek gerek. Bu verileri edine bileceğimiz çeşitli kuruluşlar var. 1980’lerden beri ülkemiz birçok laboratuvar cihazlarına sahip oldu ama bunların içerisinde Ar-Ge amaçlı olanları çok azdı. 2000’li yıllarda bu cihazların kullanımı ve bilinirliği arttı. 10 yıl önce yurt dışında almış olduğumuz teknoloji eğitimi ile ilgiyi bir konuyu konuşmaya yeni başlıyoruz. Ama bundan 10 yıl önceki eğitimi konuşmaya başladığımız zaman da 20 yıl geçmişti. Demek ki artık zamanı yakalayabiliyoruz.

Gelişmiş bir teknoloji ve insana yapılan yatırımlarla ülkemizin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Çünkü çok pratik ve çalışkan bir milletiz tek eksiğimiz sistem. Sisteme sahip olursak bu yolda çok daha hızlı, ileriye dönük adımlar atacağız. Sistemi kuracak ve uygulayacak da yine İnsandır.

Anamed & Analitik Grup’un şirket vizyonu önce eğitimli insan. Eğer ki eğitimi eksikse gerekli donanımı sağlayacağımız sabırlı, sadık ve çalışkan insan. Her şeyden önemlisi de iyi insan.

Huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir geleceği; iyi insanlarla inşa edeceğimize yürekten inanıyorum.

Stern Ingredients'da düzenlenen “Una Değer Katan Ürünler ve Uygulamalar” çalıştayına Brabender uygulamaları ile katıldık.
11.09.2019
Stern Ingredients'da düzenlenen “Una Değer Katan Ürünler ve Uygulamalar” çalıştayına Brabender uygulamaları ile katıldık.

Anamed &Analitik Grup olarak Stern Ingredients Türkiye’nin İzmir Çiğli fabrikasında düzenlene

Devamını Oku
Brabender’a ‘Beş Yıldız
05.02.2019
Brabender’a ‘Beş Yıldız

Brabender, 5-Star Service (Beş-Yıldız Servisi) ile hem arıza sürelerini mümkün olduğunca kısa tutmay

Devamını Oku
We are attending the International Symposium on Food Rheology and Texture (FRTI2018)
10.10.2018
We are attending the International Symposium on Food Rheology and Texture (FRTI2018)

We are pleased to invite you to visit our stand at the International Symposium on Food Rheology and

Devamını Oku
Anamed & Analitik Grup IPTS 2018'de
14.09.2018
Anamed & Analitik Grup IPTS 2018'de

17-19 Eylül 2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından Antalya&

Devamını Oku
2027 yılına kadar Farinograph-TS Türk Patent ve marka kurumunda tescil edildi..
26.01.2018
2027 yılına kadar Farinograph-TS Türk Patent ve marka kurumunda tescil edildi..

2027 senesine kadar Farinograf-TS Türk patent ve marka kurumu tarafından tescil edildi. Türk Patent

Devamını Oku
Brabender GlutoPeak Kalite Güvence Prosedürlerini Kolaylaştırıyor
26.01.2018
Brabender GlutoPeak Kalite Güvence Prosedürlerini Kolaylaştırıyor

Değirmencilik endüstrisinde, hammadde kalitesinin belirlenmesi oldukça önemli. Hammaddenin test edil

Devamını Oku