ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

ICP-MS, sıvılarda birden fazla elementi belirlemenin en hassas yoludur. Çözeltiler, yüksek enerjili bir plazmada atomize ve iyonize edilir ve ortaya çıkan iyonlar, kütle spektrometresi ile ölçülür. ICP-OES, mevcut elementleri belirlemek için plazmadan yayılan ışığı kullanır.

Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS), sıvılardaki çoklu element konsantrasyonlarının genel tespiti için mevcut en hassas tekniktir. Bileşikler, yüksek sıcaklıkta bir plazmada atomize ve iyonize edildikten sonra elde edilen iyonlar kütle spektrometresi ile ölçülür.

Endüktif Eşleşmiş Optik Emisyon Spektroskopisi (ICP-OES), mevcut elementleri belirlemek için plazmadan yayılan ışığı kullanır.

ICP-MS ve ICP-OES nasıl çalışır?

Hem ICP-MS hem de ICP-OES'de çözelti içindeki numune, ince bir sprey olarak bir plazmaya verilir. Yüksek sıcaklıklı plazma, yüksek yoğunluklu bir radyo frekansı enerji alanı tarafından genel olarak Argon gibi bir inert gaz akışında üretilir. Damlacıklar buharlaştırılır ve bileşen atomlara / iyonlara dönüştürülür. Bu atomlar / iyonlar, ICP-OES'de ölçülen karakteristik dalga boylarında ışık yayarlar. Alternatif olarak, ICP-MS'de iyonlar bir kütle spektrometresine ekstrakte edilebilir ve yük oranları ve miktarları ölçülebilir.

ICP-MS ve ICP-OES ne için kullanılır?

Hem ICP-MS hem de ICP-OES, aynı örnekteki birden fazla elementi belirlemek için kullanılır. Numune çözelti içinde olmalıdır. ICP-MS, birçok durumda 1 ppt'den (ng/L) daha düşük tespit limitleri ile daha yüksek hassasiyette önemli bir avantaja sahipken, ICP-OES limitleri - ppb (µg/L) - genel olarak düşüktür. Her ikisi de en çok eser metal analizleri için kullanılırken halojenleri ve birçok metal olmayan maddeyi belirlemek için kullanılamaz. Cihazın tasarımına bağlı olarak, seçilen tüm elementlerin sonuçları aynı anda veya çok hızlı bir şekilde sırayla üretilir.

Neden ICP-MS veya ICP-OES kullanmalısınız?

ICP-MS ve ICP-OES, çözeltilerin elemental analizi için açık ara en iyi tekniklerdir. Temel olarak ICP-MS, hassasiyeti, hızı ve geniş doğrusal aralığı için tercih edilir ve farklı konsantrasyon aralıkları için yeniden kalibrasyon ihtiyacını en aza indirir. Bu, özellikle bilinmeyen örneklerin anket analizlerinde (survey analysis) kullanışlıdır. Yüksek hassasiyet, in-vivo çalışmalarda olduğu gibi yalnızca mikro numuneler mevcut olduğunda da çok etkilidir. ICP-OES, yüksek tekrarlanabilirliğin çok yüksek hassasiyetten daha önemli olduğu durumlarda kullanılır. Örneğin ICP-OES, metal alaşım bileşimlerini doğru bir şekilde ölçmek için kullanılabilir.

ICP-MS ve ICP-OES Türleri

Her iki teknik için alternatif araçlar, esas olarak hangi tip detektörün kullanıldığına göre farklılık gösterir. ICP-MS'de kullanılan kütle spektrometreleri, tek kütle numarası ayrımına sahip nispeten ucuz dört kutuplu spektrometrelerden neredeyse aynı kütleleri ayırabilen yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrelerine kadar çeşitlilik gösterir. ICP-MS için sınırlı çözünürlük genellikle yeterlidir. ICP-OES'deki spektrumlar nispeten karmaşıktır ve daha yüksek çözünürlüklü bir spektrometre, özellikle karmaşık çözeltileri analiz ederken kesinlikle bir avantajdır.

Su saflığının ICP-MS ve ICP-OES üzerindeki etkisi nedir?

ICP-MS analizlerinde yanlış sonuçlardan kaçınmak için tüm reaktifler, solventler ve özellikle kör ve standart çözeltilerle birlikte örneklerin hazırlanmasında kullanılan su, plazmadaki iyonlaşmayı etkileyerek veya ölçülen kütlelerle çakışarak potansiyel olarak etki edebilecek diğer safsızlıkların yanı sıra belirlenen elementlerin eser miktarlarından bile arınmış olmalıdır. ICP-OES, daha az hassas olduğu için bu safsızlıklardan daha az etkilenir. Ancak üretilen karmaşık emisyon spektrumları nedeniyle spektral çakışmalar daha yaygın olduğu için su saflığı kritik öneme sahiptir.

ICP-MS ve ICP-OES için su saflığı gereksinimleri nelerdir?

1. İyonlar

Doğru analiz için temel gereklilik, tespit edilecek elementler için neredeyse sıfır seviyesini sağlamaktır. Herhangi bir safsızlık, numunelerin, standart ve kör çözeltilerin kirlenmesine ve hatalara neden olabilir. Diğer iyonların daha yüksek seviyeleri matris etkileri riskini ortaya çıkaracağı için doğruluğu da etkiler.

2. Organik Bileşikler

Organik bileşikler, numune yerleştirme sisteminin çeperlerine yapışarak sürüklenme ve değişkenliğe neden olabilir. Belirlenecek elementlere yakın kütleli iyonlar üreterek ve plazmanın iyonlaşma verimini etkileyerek de sonuçlara etki edebilirler.

3. Partikül ve Bakteriler

Partikül ve bakteriler de ayrıca matris etkilerine neden olabilir ve plazma için tutarlı bir ince sprey üretimini engelleyebilir.

ICP-MS ve ICP-OES Analizleri için Gereken Saf Su Özellikleri

 
Metot Resistivite
(
Mega ohm.cm)
TOC (ppb) Filtre (µm) Bakteri (CFU/mL) Endotoksin Nükleaz Su Tipi
ICP-MS 18.2 <10 <0.2 <1 NA NA Ultra Saf Su
Tip 1+
ICP-OES >18.0 <10 <0.2 <1 NA NA Ultra Saf Su
Tip 1


ELGA Labwater, ICP-MS ve ICP-OES analizleri için su saflığı sorunlarına nasıl çözümler üretiyor?

ELGA’nın su saflaştırma sistemlerindeki uzmanlığı ve köklü itibarı, deneyimli ekibinin kullanıcıların uygulamaları için gerekli saf suyun özelliklerini belirleyebilmelerini sağlar. ELGA Labwater, ICP-MS ve ICP-OES analizlerinin gerekliliklerini karşıladığı kanıtlanmış bir dizi su saflaştırma sistemi çözümü sunmaktadır. Örneğin, hassas çalışmalar yapan laboratuvarlar için tasarlanmış PURELAB ultra saf su sistemleri, sürekli olarak 18,2 MΩ.cm Tip 1 ve Tip 1+ ultra saf su sağlar. Bu iyonik saflık, gelişmiş PureSure deiyonizasyon sistemi ile garanti edilmektedir.

Sonuç
 
ICP-MS ve ICP-OES analizlerinin çok yüksek hassasiyeti, numuneleri, kör ve standart çözeltileri hazırlamak için kullanılan suyun kontaminasyona neden olmamasını sağlamayı gerekli kılar. ICP-MS ve ICP-OES analizleri için Tip 1 veya Tip 1+ ultra saf su kullanımı kritik önemdedir. ELGA PureSure deiyonizasyon sistemi, iyonik safsızlıkları ortadan kaldırmanın etkili bir yoludur.
 

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/mass-spectrometry 

Takip Et

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunları da beğenebilirsiniz!

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey…
  • 1 Mar 2022

Devamı...

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Laboratuvarda kullanılan saf su, besleme suyu olarak içilebilir bir su kaynağından sağlanır, ancak bu besleme suyu, bilimsel verileri etkileyebilecek ve bozabilecek, çözelti veya süspansiyon halinde birçok madde içerebilir. 
  • 6 Şub 2022

Devamı...

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Pipetlerin doğru ve hassas bir şekilde çalışmasını etkileyen faktörler sadece pipet özellikleri, kalibrasyon, onarım ve bakım değil, aynı zamanda kullanıcının kendisidir. En iyi pipetleme uygulamalarını takip etmezseniz piyasadaki en doğru ve hassas pipetler bile hatalı sonuçlar verebilir. Bu blog yazısında pipetinizi doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak ve pipetleme sonuçlarınızı uygular uygulamaz iyileştirecek 10 ipucunu paylaşacağız:
  • 27 Oca 2022

Devamı...

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Microfluidizer® yüksek basınçlı homojenizatörleri/işlemcileri, kozmetik endüstrisindeki emülsiyon, krem, cilt bakım ürünleri, güneş kremi, makyaj malzemeleri, maskara, wax, ruj, koku, parfüm, esans gibi birçok ürünün üretim aşamalarındaki farklı zorluklar için çözümler sunar.
  • 11 Oca 2022

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu

Son paylaşımlar

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Sıvı Kromatografisi LC için Saf Suyun Önemi Nedir

Sıvı Kromatografisi (LC) için Saf Suyun Önemi Nedir?

Farmasötik Nanoteknoloji Fırsatlar ve Zorluklar

Farmasötik Nanoteknoloji: Fırsatlar ve Zorluklar

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır?

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur?

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID19un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID-19’un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir?

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Covid19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

Covid-19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır?

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Nanoemülsiyonlar CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Nanoemülsiyonlar: CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Etiketler

ICP-OES   ICP-MS   Ultra Saf Su   Saf Su   

Elga LabWater   

Makaledeki ürünler

Elga PURELAB Chorus 1  Ultra Saf Su Sistemi Tip I

Elga PURELAB Chorus 1 Ultra Saf Su Sistemi (Tip I+)

Elga PURELAB Chorus 1 Complete Ultra Saf Su Cihazı Tip I

Elga PURELAB Chorus 1 Complete Ultra Saf Su Cihazı (Tip I)

Elga PURELAB Flex 12  Ultra Saf Su Sistemi

Elga PURELAB Flex 1-2 Ultra Saf Su Sistemi