Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Araştırmacılar, ambalajlı kümes hayvanı ürünlerinin raf ömrünü uzatma ve sağlık risklerini azaltma potansiyeline sahip yeni bir biyobozunur (biodegradable) film üretiyor.

 
Şu anda gıda ambalajları için kullanılan polimerler, doğada çözünmeden kalan ve ciddi çevresel sorunlara neden olan petrol bazlı ürünlere dayanıyor. Bu nedenle araştırmacılar, biyobozunur veya kompostlanabilir biyopolimer bazlı ambalaj malzemeleri olan yeni "yeşil plastikler" geliştirmeyi amaçlıyor.

Poly-3-hydroxybutyrateco-3-hydroxyvalerate (PHBV), yenilenebilir kaynaklardan üretilen biyobozunur bir biyopolimerdir. Petrol bazlı ürünlerin yerini alma potansiyeline sahip, çevre dostu bir alternatif olan bu biyopolimer, sürdürülebilir bir yeşil plastik olarak kabul edilir. Bununla birlikte, PHBV’nin yüksek gaz, aroma ve su buharı geçirgenliği, zayıf darbe direnci ve termal bozunma dahil olmak üzere bazı özellikleri, şu anda gıda ambalajı olarak kullanılamamasına neden olmaktadır.

PHBV'yi İyileştirme

Bilim insanları, PHBV'nin niteliklerini geliştirmek için onu diğer polimerlerle karıştırmaktadır. Kabuklu deniz canlılarının kabuklarından elde edilen doğal bir polisakkarit olan kitosan gibi biyopolimerlerin bu karışımlarda kullanılması biyoçözünür olmaları nedeniyledir. Ayrıca, daha fazla nanopartikül eklenmesi, gelişmiş mekanik özelliklere ve güçlü antibakteriyel aktiviteye sahip yeni nanokompozitlerin oluşumuna yol açabilmektedir.

Applied Materials and Interfaces'ta yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, çinko-oksit-gümüş nanokompozitler (ZnO-Ag NC'ler) ile güçlendirilmiş bir PHBV ve kitosan biyopolimer karışımı geliştirmiş ve bu karışımın paketlenmiş gıda ürünlerinin raf ömrünü artırma potansiyelini ortaya koymuşlardır.

Bu çalışmada araştırmacılar, ZnO-Ag NC'lerin (çinko-oksit-gümüş) üretimi için yeşil bir hidrotermal ayrışma reaksiyonunda stabilizatör ve indirgen madde olarak Thymus vulgaris (T. vulgaris) yaprak ekstresini kullandılar. Daha sonra PHBV ve kitosan biyopolimer karışımını hazırladılar ve film hazırlamada nanokompozitleri bu karışıma dolgu olarak entegre ettiler. Yeni biyobozunur biyopolimer, modifiye bir solution casting tekniği (çözelti dökme ve kurutma ile film elde etme yöntemi) kullanılarak elde edildi.

"Gıda Ambalajı" Kalite Analizi

Ekip daha sonra, birkaç farklı karakterizasyon yöntemi kullanarak biyopolimer nanokompozit filmlerin özelliklerini değerlendirdi. Ayrıca, bu filmlerin gıda kaynaklı iki bakteriye (S. aureus ve E. coli) karşı antibakteriyel aktivitelerini de değerlendirip bu filmlerle ambalajlanmış tavuk göğüslerinin 15 gün buzdolabında bekledikten sonra duyusal analizini gerçekleştirdi.

Sonuçları analiz ettikten sonra, düşük geçirgenlik oranları, gelişmiş mekanik özellikler ve antimikrobiyal aktivite dahil olmak üzere gıda ambalajı uygulamaları için en çok istenen özelliklere sahip bir malzeme sağlayan kesin solvent oranını ve ZnO-Ag NCs konsantrasyonunu belirlediler.
Araştırmacılar, bu çalışmada yapılan deneyler için ELGA Labwater su saflaştırma sisteminin ürettiği saf suyu kullanarak sonuçlarını etkileyebilecek kontaminantların riskini en aza indirdi.
 
Daha Yeşil Bir Alternatif?

Çalışmanın sonuçları, bu yeni biyo-bazlı polimer karışımı nanokompozit malzemenin hali hazırda gıda ambalajları için kullanılan petrol bazlı ve doğada çözünmeyen plastiklerin yerini alma potansiyelini net bir şekilde göstermektedir.

Çevre dostu bir biyo-hidrotermal teknik kullanılarak üretilen bu filmler ayrıca kanıtlanabilir bir antibakteriyel aktiviteye de sahiptir. Dahası, kümes hayvanlarından elde edilen gıdaların raf ömrünü uzatmak ve bozulmalarını azaltarak güvenliğini korumak için ek fırsatlar sağlamaktadır.

Neden ELGA LabWater'ı Seçmelisiniz?

ELGA, 1937'den beri saf ve ultra saf suda güvenilir bir isimdir. Ultra saf ve saf suya olan bağlılığımız, en iyi çözümleri en iyi hizmetle sunmaya devam edeceğimizin garantisidir.
 

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/blog/developing-green-plastics-use-food-packaging

 

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

COVID-19 krizi sırasında INTEGRA’nın likit transferi ürünleri portföyü, özellikle SARS-CoV-2 virüsü için test kapasitelerini hızlı bir şekilde artırma ihtiyacı içinde olan dünya çapındaki tanı laboratuvarlarında birçok moleküler tanılama iş akışında kullanılmaktadır. 
 • 20 Eki 2020

Devamı...

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Pandemi dünya çapında devam ederken, COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi edilen hastalar için terapötik ilaçlara olan talep de sürüyor.
 • 13 Eki 2020

Devamı...

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Kromatografi uygulamanız yeniden kullanılabilir cam kolonlara izin veriyorsa, bunları doğru şekilde doldurduğunuzdan ve yeniden doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. 
 • 6 Eki 2020

Devamı...

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 
 • 22 Eyl 2020

Devamı...

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.
 • 15 Eyl 2020

Devamı...

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 
 • 8 Eyl 2020

Devamı...

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 
 • 1 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?
 • 7 Tem 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu