Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Pandemi dünya çapında devam ederken, COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi edilen hastalar için terapötik ilaçlara olan talep de sürüyor.

Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) solunum desteğine bağlı hastalar için sakinleştirici (sedasyon) olarak kullanılan Propofol ilacının ihtiyacındaki büyük artış nedeniyle ilacın tedarikinde zaman zaman aksaklıklar yaşanabilmektedir. Microfluidics Teknolojisi bu ilacın piyasadaki lider şirketler tarafından üretilmesine yardımcı oluyor.

Propofol Üretmenin Zorluğu

Propofol, dünya çapında farklı markalarca üretilen bir ilaçtır. Genellikle ya sadece soya fasulyesi yağı ya da taşıyıcı yağ olarak orta zincirli trigliseridler (MCT) ve soya fasulyesi yağının 1’e 1 oranında karışımı kullanılarak bir lipit emülsiyonu olarak formüle edilir.

Ticari emülsiyonların intravenöz (ven içine uygulama) için uygun hale getirilmesindeki zorluklardan birisi, damlacık boyutunu hedeflenen boyutta ve dar bir partikül dağılımı içinde elde etmektir.

Kararlı Nanoemülsiyonlar Oluşturmak

cGMP regülasyonlarına uygun olması Microfluidizer İşlemcileri ticari emülsiyonlar üretmek için ideal bir çözüm haline getirir. Bu teknoloji sayesinde sıvı partkül boyutları, yalnızca küçük damlacıklar içermekle kalmayıp aynı zamanda sıkı bir partikül boyutu dağılımına sahip kararlı nanoemülsiyonlar üretmek için efektif bir şekilde azaltılabilir. Bunun için Microfluidizer Teknolojisi intravenöz ilaç üretimi için uygundur.

Elde edilen d90 partikül boyutları (damlacık popülasyonunun %90’ının hedef boyuttan daha küçük olması), steril filtrelemenin mümkün olduğu ve nihai ürünün kalitesini ve güvenilirliğini daha da artırdığı anlamına gelir. Tüm ayrıntıları öğrenmek için uygulama notunu indirebilirsiniz.

Doğru Ölçeklenebilirlik

Ar-Ge laboratuvarında elde edilen ürünü üretim ölçeğine taşımak bazen zor olabilir. Ancak Microfluidizer Teknolojisi üretim ölçeğindeki sonuçların laboratuvar ölçeğindekiyle aynı olmasını garanti eder. Pilot ölçekli Microfluidizer sistemlerinde elde edilen sonuçlar, üretim ölçekli Microfluidizer sistemlerinde tekrarlanır ve böylece üreticilerin talep artışını karşılamasına olanak tanır.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, “Propofol emülsiyonu üretmek için Microfluidizer Teknolojisi” başlıklı uygulama notunu indirebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.microfluidics-mpt.com/blog/making-stable-sterile-propofol