Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Tanı testleri, bir hastalığın tespiti, tanısı ve önlenmesi için sağlık hizmeti sağlayıcılarına objektif ve kritik bilgiler sağlamanın temel yoludur. Koronavirüs salgını dünya çapında devam ederken, virüsle yaşayabilmemiz için tanı testlerine duyulan ihtiyaç giderek daha hayati hale geliyor. Birçok şirket, COVID-19 tanısı için daha hızlı ve daha kolay yollar geliştirmeye yönelik aktif roller üstleniyor.

Amplifikasyon Tespit Edilebilir Hale Getirir

Pek çok moleküler tanılamanın altında yatan yöntem amplifikasyondur. Amplifikasyon, bir örnekteki belirli bir viral RNA veya DNA dizisinin kopyalarının, tespit edilebilecek ve sonra ölçülebilecek kadar çok kopya olana kadar çoğalmasını teşvik etme sürecidir.

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR), DNA amplifikasyon sürecini kullanan bir metottur. Geleneksel PCR teknikleri, amplifikasyon sağlamak için laboratuvar ekipmanı ve zaman gerektiren sıcaklık döngüsünü kullanır. Bununla birlikte polimeraz enzimleri, sıcaklık döngüsüne ihtiyaç duymadan amplifikasyonu sağlayabilir. Bu enzimler, laboratuvar dışında ve temel sağlık hizmetleri sağlayan bakım noktalarında, laboratuvar dışı personel tarafından yaklaşık 30 dakikada gerçekleştirilebilmesine olanak tanıması nedeniyle tanı testlerine başka bir boyut getirir.

Kaliteli Enzim Oluşturma

Testlerde kullanılan kritik enzimler, yabani bakterilerden doğal yollarla veya rekombinant bakteri (E. coli) üretim yöntemleriyle gerçekleştirilir. Her ikisi de enzimlerin salınması için önce hücre parçalanmasını gerektirir.

Hücre parçalama yönteminin seçimi, aşağıdakileri sağlamak için üretim sürecinin kritik bir yönüdür:

  • En yüksek aktif enzim verimi
  • En kolay aşağı akış saflaştırma

Microfluidizer® işlemcilerin, sabit ve kontrollü kesme hızları (shear rate) sağlarken aynı zamanda hücre içeriğini de koruyabilmeleri sayesinde yüksek düzeyde hücre parçalaması ve ürün geri kazanımı sağladığı kanıtlanmıştır. Aşağıdaki veriler, Microfluidics yüksek basınçlı homojenizatörlerden bir kez geçirildiğinde dahi E. coli hücrelerinin parçalanmasında %90’ın üzerinde bir hücre parçalanması veriminin elde edilebileceğini göstermektedir.

blank

blank

Microfluidizer® işlemcilerde kalış süresinin kısa olmasının yanı sıra sadece birkaç proses geçişinin yeterli olması, verimli bir soğutma sistemiyle birlikte enzim verimlerinin piyasada bulunan diğer tekniklere kıyasla yüksek olmasını sağlar. Kaliteli bir hücre parçalama gerçekleştirmekle ilgili blog yazımızı burdan okuyabilirsiniz.

Kullanımı ve temizlenmesi kolay olacak şekilde tasarlanan Microfluidics Yüksek Basınçlı Homojenizatörler, cGMP gereksinimlerine uygundur. Sistemlerimizin güvenilirliğinden gurur duyuyoruz ve ekipmanınızın ihtiyaçlarınız ve amaçlarınız doğrultusunda ayarlanmasını sağlamak için yüksek standartta servis desteği ve aplikasyon bilgisi sunuyoruz.

Microfluidizer® teknolojisi, laboratuvardan pilot ve tam ölçekli üretim hacimlerine kadar garantili ölçek büyütme sunar. Ölçek büyütme doğrusaldır ve laboratuvarda elde edilen sonuçlar üretim ölçeğinde de elde edilir.

Hızlı tanı, Covid-19 ve diğer birçok bulaşıcı hastalıkla mücadelede kritik bir role sahip ve bu kritik rol devam edecek, dolayısıyla kolay ve hassas bir test yapmak hayati önem taşıyor.

Bir proje üzerinde çalışıyorsanız, tavsiye almak ve bir Microfluidizer® işlemcilerin proses verimliliğinizi ve ürün kalitenizi nasıl artırabileceğini görmek için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Kaynak: https://www.microfluidics-mpt.com/blog/creating-quality-enzymes-for-diagnostic-tests