Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Hücre Kültürü Nedir?

Hücre kültürü, hücrelerin kontrollü koşullar altında, genellikle doğal ortamlarının dışında büyütüldüğü süreçtir. İlgili hücreler canlı dokudan izole edildikten sonra dikkatlice kontrol edilen koşullar altında muhafaza edilebilirler.


Hücre Kültürü Nasıl Çalışır?

Hücre kültürü, bir süspansiyon veya birlikte gelişen (tek tabakalı) bir kültür olarak, seçilen hücre tipi için özel olarak belirlenen bir ortamda (besiyeri ya da medyum) büyüyen hücreleri içerir. Genel olarak bu ortam, amino asitler, glikoz, vitaminler, inorganik tuzlar ve lipitler gibi bileşikler içerir. Ayrıca hayvan serumu, büyüme faktörleri, hormonlar, antibiyotikler ve antioksidanlar içerebilir. Buzağı serumu gibi diğer bileşenlerle desteklenebilen serum bazlı, serumsuz, hayvansız, proteinsiz ve kimyasal olarak tanımlanmış seçenekler dahil olmak üzere çeşitli ortam türleri mevcuttur. Hücreler daha sonra sıcaklık, oksijen ve karbondioksit içeriği gibi optimum hücre büyüme koşullarının sürdürülmesini sağlamak için bir inkübatörde kültürlenir.

Kültürlenmiş hücreler, sağlıklı büyümeyi sürdürmek için sürekli bir besin kaynağına ihtiyaç duyar ve bu nedenle besiyerinin düzenli olarak yenilenmesi gerekir. Ek olarak, birlikte gelişen hücre çizgilerinin, büyümenin devamını sağlamak için mevcut yüzey alanının tamamen kaplandığı hücre doluluk oranına ulaştıklarında alt kültürlenmesi gerekir. Hem ortam değişimi hem de alt kültürleme sırasında kültürün kimyasal veya biyolojik herhangi bir kontaminasyona maruz kalmasını önlemek çok önemlidir.

Hücre Kültürü Ne İçin Yapılır?

Hücre kültürünün araştırma, biyo-üretim ve tanı alanında birçok uygulaması vardır. Hayvan, bitki ve bakteri hücre kültürleri, biyolojik süreçleri ve genetiği incelemek ve aşılar, proteinler, enzimler, antikorlar ve hormonlar dahil olmak üzere biyolojik olarak elde edilen moleküller üretmek için rutin olarak kullanılır. Örneğin, ilaç keşfi ve geliştirilmesinde, memeli hücre kültürleri, hastalığın araştırılması için modeller sağlayarak hedefin tanımlanması ve validasyonuna izin verir. Ayrıca potansiyel yeni ilaçların etkinliğini ve güvenliğini test etmek için yüksek verimli hücre bazlı tarama testlerinde kullanılırlar. Klinik bir ortamda, hücre kültürü teknikleri genellikle bulaşıcı hastalıktan sorumlu organizmayı ve onu tedavi etmek için en etkili antimikrobiyal maddeleri belirlemek için kullanılır.

Neden Hücre Kültürü Tekniklerini Kullanmalısınız?

Hücre kültürü teknikleri, hücresel ve moleküler biyolojide son derece önemli bir araçtır. Araştırmacılara, hücrelerin normal fizyolojisi ve biyokimyasını, ilaçların ve toksik bileşiklerin etkilerini ve mutagenez ve karsinogenezi incelemek için mükemmel model sistemler sağlarlar.

Suyun Hücre Kültürüne Etkisi Nedir?

Kontamine kültürler ve hücre ölümü, aşağı yönlü deneyleri olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorundur. Su, hücre kültürü çalışmalarının birçok aşamasında kullanılır. Tampon ve ortamın ana bileşenidir ve katkı maddeleri ve ilaçların çözünmesi için kullanılabilir. Kültürler, kirletici mikroorganizmalar, biyolojik olarak aktif hücre kalıntıları ve yan ürünler ve organik ve inorganik bileşiklerden olumsuz etkilendiğinden, başarılı deneyler için saf su kullanımı gereklidir.

Sudaki Ne Tür Kirleticiler Hücre Kültürü Sonuçlarını Etkileyebilir?

Hücre kültürü çalışmalarını etkileyen ana safsızlık türleri, bakteriler, endotoksinler, organik bileşikler ve iyonik kirleticilerdir.


Bakteriler

Bakteriler, tipik hücre kültürü koşullarında gelişir ve ilgili hücreleri göre hızla çoğalarak besin seviyelerinin düşmesine ve toksik yan ürünlerin artmasına neden olabilir. Bakteriyel kontaminasyon, ortam pH'ında ani değişikliklere ve önceden saf olan kültürlerin kontaminasyonuna da yol açabilir.

Endotoksinler

Endotoksinler çoğu Gram-negatif bakteri tarafından salınır. Bu endotoksinler, CD14 endotoksin reseptörlerinden yoksun olanlar da dahil olmak üzere çeşitli hücre tiplerini etkiler ve makrofajları ve mononükleer fagositleri farklı pro-enflamatuar sitokinleri serbest bırakmak için uyarır. Ortaya çıkan olumsuz etkiler, hücre büyümesi ve fonksiyonundaki değişiklikler, rekombinant proteinlerin üretimi ve klonlamanın verimliliğinde azalmadır.

Organik Bileşikler

Hümik asitler, tanenler, böcek ilaçları ve endokrin bozucular gibi suda yaygın olarak bulunan küçük organik bileşikler hücre gelişimini etkileyebilir. Bu organik bileşikler, bakteriyel büyüme için kontrolsüz bir besin kaynağı sağlar ve hücre kültürü için materyallerin hazırlanmasında kullanılan sudan uzaklaştırılmalıdır.

İyonlar

İyonik kirleticiler, özellikle çok değerlikli iyonlar ve ağır metaller düşük seviyelerde tutulmalıdır. Ağır metallerin - örneğin cıva ve kurşun - çeşitli hücre türleri için sitotoksik olduğu bilinmektedir.

Hücre kültürü için saf su kalitesi gereksinimleri nelerdir?

Uygulamanız için doğru saf su tipini kullanmak çok önemlidir. Memeli hücre kültürü için tipik olarak apirojenik Tip I ultra saf su gerekir. Ancak daha az hassas olan bakteri hücre kültürleri için Tip II+ saf su uygundur. Hücrelerin bakteriyel, maya kaynaklı ve viral kontaminantlardan etkin bir şekilde arındırılmasını sağlamak için ortam ve tamponların hazırlanmasında Tip I su kullanılmalıdır.

Hücre Kültürü Uygulamaları İçin Gereken Saf Su Özellikleri
 
Uygulama Resistivite (MΩ.cm)* TOC (ppb) Filtre (µm) Bakteriler (CFU / ml) Endotoksinler (EU / ml) Nükleazlar Saf Su Tipi
Bakteriyel Hücre Kültürü >1 <50 <0.2 <1 NA NA Tip II+
Memeli Hücre Kültürü >18 <10 <0.2 <1 <0.002 Tespit edilmedi. Tip I
Bitki Doku Kültürü >18 <10 <0.2 <1 <0.002 Tespit edilmedi. Tip I
Histoloji >1 <50 <0.2 <1 NA NA Tip II+
Hidroponik >1 <50 <0.2 <1 NA NA Tip II+


ELGA Labwater, hücre kültürü çalışmaları için su saflığı sorunlarına nasıl çözümler üretiyor?

Elga Labwater’ın su saflaştırma sistemlerindeki uzmanlığı ve köklü itibarı, deneyimli ekibinin kullanıcıların uygulamaları için gerekli saf suyun özelliklerini belirleyebilmelerini sağlar. Elga, hücre kültürü uygulamaları için her birinin kendine özgü avantajları ve sınırlamaları olan bir dizi su saflaştırma sistemi sunmaktadır. Örneğin, CENTRA® merkezi saflaştırma ve dağıtım sistemleri serisi, büyük hacimlerde saf suyun laboratuvarlarda üretilmesi, depolanması ve dağıtılması aşamalarında devrim yaratmıştır. CENTRA R-200, saatte 200 litrelik reverse ozmoz modülü ve 0,2 µm filtreler ile Tip I (Ultra Saf), Tip II ve Tip III saf su sağlayan eksiksiz bir su saflaştırma, depolama, kontrol ve dağıtım sistemidir.

Sonuç

Hücre kültürü, hücresel ve moleküler biyolojide kritik önemde bir araçtır ve kullanılacak saf su gereksinimleri kültür türüne göre belirlenir. Bakteriyel hücre kültürü için gereken saf su, en azından Tip II+ kalitede olmalıdır. Daha hassas memeli hücre kültürü, yüksek dirençli (> 18 MΩ.cm) Tip I ultra saf su gerektirir ve esasen bakteri, endotoksin ve diğer kirleticiler uzaklaştırılmıştır.

ELGA’nın geniş su saflaştırma sistemleri yelpazesi, dünya çapındaki laboratuvarların sudaki safsızlıklar konusunda endişelenmeden hücre kültürü tekniklerini uygulamalarına yardımcı olur.
 

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/cell-tissue-cultures


 

Takip Et

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunları da beğenebilirsiniz!

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey…
  • 1 Mar 2022

Devamı...

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Laboratuvarda kullanılan saf su, besleme suyu olarak içilebilir bir su kaynağından sağlanır, ancak bu besleme suyu, bilimsel verileri etkileyebilecek ve bozabilecek, çözelti veya süspansiyon halinde birçok madde içerebilir. 
  • 6 Şub 2022

Devamı...

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Pipetlerin doğru ve hassas bir şekilde çalışmasını etkileyen faktörler sadece pipet özellikleri, kalibrasyon, onarım ve bakım değil, aynı zamanda kullanıcının kendisidir. En iyi pipetleme uygulamalarını takip etmezseniz piyasadaki en doğru ve hassas pipetler bile hatalı sonuçlar verebilir. Bu blog yazısında pipetinizi doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak ve pipetleme sonuçlarınızı uygular uygulamaz iyileştirecek 10 ipucunu paylaşacağız:
  • 27 Oca 2022

Devamı...

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Microfluidizer® yüksek basınçlı homojenizatörleri/işlemcileri, kozmetik endüstrisindeki emülsiyon, krem, cilt bakım ürünleri, güneş kremi, makyaj malzemeleri, maskara, wax, ruj, koku, parfüm, esans gibi birçok ürünün üretim aşamalarındaki farklı zorluklar için çözümler sunar.
  • 11 Oca 2022

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu

Son paylaşımlar

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Sıvı Kromatografisi LC için Saf Suyun Önemi Nedir

Sıvı Kromatografisi (LC) için Saf Suyun Önemi Nedir?

Farmasötik Nanoteknoloji Fırsatlar ve Zorluklar

Farmasötik Nanoteknoloji: Fırsatlar ve Zorluklar

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır?

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur?

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID19un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID-19’un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir?

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Covid19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

Covid-19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır?

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Nanoemülsiyonlar CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Nanoemülsiyonlar: CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Etiketler

Hücre Kültürü   Memeli   Bitki   Bakteri   

Doku Kültürü   Ultra Saf Su   Saf Su   Elga LabWater   

Makaledeki ürünler

Elga PURELAB Chorus 2 Tip II Saf Su Cihazı

Elga PURELAB Chorus 2+ Tip II Saf Su Cihazı

Elga PURELAB Quest Ultra Saf Su Cihazı Tip I, Tip II, Tip III

Elga PURELAB Quest Ultra Saf Su Cihazı (Tip I, Tip II, Tip III)