Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Bilim insanları, tek kullanımlık maskelerin çevre için önemli ölçüde mikroplastik riski oluşturabileceği konusunda uyarıyor ve atıkların bertarafı için gelişmiş stratejilere acil bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

SARS–CoV-2’nin neden olduğu COVID-19 patlak vermesi, bütün dünyadaki sağlık sistemlerini ve ekonomileri büyük bir baskı altına soktu. 2020’nin sonunda, yeni koronavirüs 82 milyondan fazla insansa bulaşmış ve dünya çapında 1.8 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Pandeminin başlangıcından bu yana tek kullanımlık maskelerin küresel tüketimi enfeksiyonun yayılmasını önlemedeki rollerinin kanıtlanması nedeniyle çok ciddi bir şekilde arttı. Bununla birlikte, bu maskeler plastik nonwoven (dokunmayan) kumaşlardan üretildiği için uygun olmayan şekilde atılmaları çevre için potansiyel bir mikroplastik kirlilik kaynağı olabilir.

Tek kullanımlık maskelerden salınan mikroplastiklerin miktarını ve türünü belirlemek, bu maskelerin kullanımı ve bertarafı ile ilgili düzenlemeler için bilgi sağlayarak çevreyi bu mikroskobik kirleticilerin potansiyel olarak zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olacaktır.

Tek Kullanımlık Maskeleri Test Etmek

Environmental Pollution’da yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, yeni ve kullanılmış tek kullanımlık maskeleri, mikroplastikleri suya bırakma özellikleri bakımından değerlendiriyor.

Ekip, cerrahi maskeler, normal DFM’ler ve solunum maskeleri dahil 18 farklı tek kullanımlık maske markasınının yeni ve kullanılmış ürünlerini test etti. Her maskeyi deiyonize suda 24 saat çalkalayarak suyu bir selüloz membrandan süzdükten sonra bu membranı kurutup mikroskop altında incelediler. Partikülleri şekil, renk ve boyutlarına göre ölçtüler ve Raman spektroskopisi kullanarak tipik örneklerdeki polimer türlerini belirlediler.

Araştırmacılar, deneyleri boyunca ELGA PURELAB laboratuvar su saflaştırma sistemi tarafından üretilen ultra saf suyu kullanarak, sonuçlarını etkileyebilecek kontaminantların riskini en aza indirdi.

Kullanım Mikroplastik Salınımını Artırıyor

Bütün tek kullanımlık maskeler için mikroplastik serbest bırakma kapasitesi; yeni maskeler için parça başına 183,00 ± 78,42 iken kullanılmış maskeler için parça başına 1246,62 ± 403,50’a yükseldi. Bu, kullanılmış maskelerden salınan mikroplastik sayısının kullanılmamışlara kıyasla 6,0 ila 8,1 katına çıktığı anlamına geliyor.

En çok bulunan mikroplastik türü, dokunmamış (nonwoven) kumaşlardan elde edilen orta büyüklükte (100-500 µm) şeffaf polipropilen lifler oldu.

Bu sonuçlar, etkili bir şekilde imha edilmezse kullanılmış maskelerin çevre için kritik bir mikroplastik kirlilik kaynağı olabileceğini düşündürmektedir. Bu sadece maskeler tarafından taşınan çok sayıda lif nedeniyle değil, aynı zamanda mikroplastiklerin üretim ve salınımını daha da artıran kullanım sürecinden kaynaklanmaktadır.

Daha İyi Bertaraf Stratejileri Önemli

Bu çalışma, özellikle maskelerin artan tüketiminin önümüzdeki birkaç yıl içinde devam edeceği tahmin edildiğinden, bu ürünlerin etkin bir şekilde bertaraf edilmesini sağlamak için geliştirilmiş politikaların uygulanmasına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Potansiyel önlemler, tek kullanımlık maskelerin uygun şekilde nasıl kullanılacağı ve atılacağı konusunda insanları eğitip bilgilendirmeyi ve merkezi imha seçenekleri sağlamayı içerebilir. Bu adımlar, COVID-19 pandemisinden kaynaklanan mikroplastik kirliliğinin çevre üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Neden ELGA LabWater’ı Seçmelisiniz?

ELGA Labwater, 1937’den beri saf ve ultra saf su konusunda güvenilir bir isimdir. Ultra saf ve saf suya olan bağlılığımız, en iyi çözümleri en iyi hizmetle sunmaya devam edeceğimizin garantisidir.

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/blog/used-face-masks-pose-microplastics-risk