Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Pipetlerin doğru ve hassas bir şekilde çalışmasını etkileyen faktörler sadece pipet özellikleri, kalibrasyon, onarım ve bakım değil, aynı zamanda kullanıcının kendisidir. En iyi pipetleme uygulamalarını takip etmezseniz piyasadaki en doğru ve hassas pipetler bile hatalı sonuçlar verebilir. Bu blog yazısında pipetinizi doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak ve pipetleme sonuçlarınızı uygular uygulamaz iyileştirecek 10 ipucunu paylaşacağız:

1 - Sıcaklık dengesini sağlayın: Eğer çalışmanız izin veriyorsa pipet, pipet uçları ve sıvıların oda sıcaklığında olduğundan emin olun.

2 - Sabit bir pipetleme açısını koruyun: Pipeti 20 dereceyi aşmayan sabit bir açıyla tutun.

3 - Nasıl aspire edilir?: Pipet uçlarını sıvı yüzeyinin hemen altına batırarak (2-3 mm) aspire edin.

4 - Dağıtımdan sonraki dokunuş: Her dağıtımdan sonra pipet ucuyla dağıtım yapılan kabın çeperine dokunun.

5 - Ön ıslatma: Nominal hacmi 3 kez aspire ederek ve dağıtarak önceden ıslatın.

6 - Hacim aralığını optimize edin: Optimum hacim aralığında pipetleme yapın. (hava deplasmanlı pipetler için nominal hacmin %35 ila %100'ü)

7 - İlk ve son dağıtımı atın: Birden fazla alikuot dağıtırken serinin ilk ve son dağıtımını atmanız önerilir.

8 - Viskoz sıvıların pipetlenmesi: Viskoz sıvıları daha düşük hızlarda ve "Ters Pipetleme" modunda pipetleyin.

9 - Uçucu sıvıların pipetlenmesi: Uçucu sıvıları hızlı bir şekilde ve "Ters Pipetleme" modunda pipetleyin.

10 - Sıvı yoğunluğuna göre kalibre edin: Dağıtımı yapılacak sıvının yoğunluğu sudan oldukça farklıysa pipetinizi yeniden kalibre edin. 

Başlamadan Önce1 - Sıcaklık dengesini sağlayın: Eğer çalışma izin veriyorsa pipet, pipet uçları ve sıvılar oda sıcaklığında olmalıdır.Not: Sıcaklık farklılıkları, pipet ucu ve pipet içindeki hava hacminin daralmasına veya genişlemesine yol açar ve bu da dağıtımın doğruluk ve hassasiyetini olumsuz etkileyebilir.Nasıl Pipetleme Yapılır?2 - Sabit bir pipetleme açısını koruyun: Mümkün olduğunda, tüm pipetleme işlemi boyunca pipeti sabit bir açıyla tutun. Bu açı 20 dereceyi geçmemelidir.

Not: Pipeti tutuş açısı değiştirildiğinde pipet ucu içindeki hidrostatik basınç değişir. Sonuç olarak, aspirasyon hacmi de değişkenlik gösterir.3 - Nasıl aspire edilir?: İstenen hacmin aspire edilmesini sağlamak için pipet uçlarını sıvı yüzeyinin (2-3 mm) hemen altına daldırmak en iyisidir. Pipet ucunu çok derine daldırmak, sıvı damlacıklarının pipet ucunun dışına yapışma riskini artırır.

Not: Pipet ucunun dışında kalan sıvı, hatalı dağıtıma neden olabilir.4 - Dağıtımdan sonraki dokunuş: Bir dağıtımdan sonra pipeti dağıtım yapılan kaptan çıkarmak için aşağıdaki 3 yöntemden birini kullanın. 
 
I - Yan çeper dokunuşu (Standart Yöntem)

Pipet ucunu kabın yan çeperi (duvarı) boyunca kaydırarak çıkarın. En doğru dağıtımı elde etmek için bu metot önerilmektedir.

 
II - Yüzey dokunuşu

Pipet ucundaki sıvı damlasıyla kaptaki sıvının yüzeyine dokunarak pipet ucunu çıkarın. 1µL'den az hacimlerdeki sıvıların doğru bir şekilde dağıtılması için önerilir. Damlacığı sıvıya dokundurmak, küçük damlacığı pipet ucundan çekerek hassas bir dağıtım sağlar.

 
III - Islak sıvı dağıtımı

Dağıtım doğrudan sıvıya yapıldığında bu ıslak dağıtım olarak kabul edilir ve bir dokunuş gerekli değildir. Sıvının kabın yan tarafında kalmasını önlemek için küçük hacimli dağıtımlarda idealdir.

Not: Bir dağıtımdan sonra, kalan sıvı genellikle pipet ucuna yapışır. Yukarıdaki teknikler, bu kalan sıvıyı pipet ucundan uzaklaştırır.
 

Pipetleme Performansını Optimize Etme5 - Ön ıslatma: Pipet uçların pipetinize taktıktan sonra nominal hacmi 3 kez aspire edin ve dağıtın. Bu, sıcaklık farklarını dengeleyecek ve pipet ve uç içindeki ölü hava boşluğunu nemlendirecektir. Ön ıslatma prosedürü ihmal edildiğinde ilk birkaç dağıtım buharlaşma nedeniyle daha az hacim verme eğilimindedir. 

Not: Buhar basıncı arttıkça ve sıvı pipet ucunun dışına itildiği için buharlaşma pipet ucunda damlacık oluşumuna da neden olabilir.
6 - Hacim aralığını optimize edin: Hava deplasmanlı pipetler, nominal hacmin %35 ile %100'ü arasında en iyi performansı gösterir. Bunun da ötesinde, optimum hacim aralığında pipetleme yapmak, tekniğe daha az bağımlıdır ve kullanıcıyla ilgili pipetleme hatalarını azaltır. 
7 - İlk ve son dağıtımı atın: Birden fazla alikuot dağıtırken serinin ilk ve son dağıtımını atmanız önerilir.Not: Bu iki dağıtım, en büyük hataları içerdiklerinden test için kullanılmamalıdır. Son dağıtım önceki tüm dağıtımların birikmiş hatasını içerdiği için bu dağıtımı atmak özellikle önemlidir.8 - Viskoz sıvıların pipetlenmesi: Küçük pipet deliği ve hava kolonunun esnekliği nedeniyle viskoz numuneler daha yavaş hızlarda aspire edilmeli ve dağıtılmalıdır. Ayrıca pipet ucunun iç duvarına da yapıştıkları için bu tutulan sıvıyı telafi etmek "Ters pipetleme" modunu kullanarak mümkündür.

Not: "Ters pipetleme" modu, seçilen hacmi ve fazladan bir dağıtımı aspire eder. Ekstra dağıtım atılır.

9 - Uçucu sıvıların pipetlenmesi: Ölü hava boşluğunu nemlendirmek için pipet uçlarını önceden ıslatın. Uçucu solüsyonlar hızlı bir şekilde ve “Ters pipetleme” modunda pipetlenmelidir. "Ters pipetleme" modu, buharlaşmanın iletilecek gerçek hacim üzerindeki etkisini en aza indirmek için daha büyük bir numune hacmi içerir.

10 - Sıvı yoğunluğuna göre kalibre edin: Sulu çözeltiler dışındaki sıvılar kullanıldığında önemli pipetleme hataları meydana gelebilir. Sıvının yoğunluğu sudan oldukça farklıysa pipetinizi yeniden kalibre edin.

Not: Pipetler normalde fabrikada oda sıcaklığında distile su ile test ve kalibre edilir. Farklı yoğunluktaki sıvıların pipetlenmesi hatalı dağıtımlara neden olur.


Bu ipuçlarını günlük pipetleme rutininizde kullanıyorsanız siz zaten bir pipetleme uzmanısınız demektir. Eğer bu ipuçlarıyla yeni karşılaştıysanız pipetleme çalışmalarınızın kısa sürede çok daha hassas ve doğru hale geleceğini umuyoruz.Kaynak: https://www.integra-biosciences.com/global/en/blog/article/how-use-pipette-10-tips

 

Takip Et

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunları da beğenebilirsiniz!

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey…
  • 1 Mar 2022

Devamı...

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Laboratuvarda kullanılan saf su, besleme suyu olarak içilebilir bir su kaynağından sağlanır, ancak bu besleme suyu, bilimsel verileri etkileyebilecek ve bozabilecek, çözelti veya süspansiyon halinde birçok madde içerebilir. 
  • 6 Şub 2022

Devamı...

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Microfluidizer® yüksek basınçlı homojenizatörleri/işlemcileri, kozmetik endüstrisindeki emülsiyon, krem, cilt bakım ürünleri, güneş kremi, makyaj malzemeleri, maskara, wax, ruj, koku, parfüm, esans gibi birçok ürünün üretim aşamalarındaki farklı zorluklar için çözümler sunar.
  • 11 Oca 2022

Devamı...

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Nedir?

Su saflaştırma, kirleticiler, inorganik bileşikler veya bakteriler gibi su safsızlıklarının sudan uzaklaştırılmasıyla suyun daha saf bir hale getirildiği işlem veya işlemler bütünü olarak tanımlanabilir. Çoğu zaman, birçok laboratuvar ve klinik uygulama için su kaynağı (besleme suyu) musluk suyudur. Su saflaştırma teknolojileri ile musluk suyu gerekli saf su tipine göre işlemden geçirilir.
  • 4 Oca 2022

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu

Son paylaşımlar

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Sıvı Kromatografisi LC için Saf Suyun Önemi Nedir

Sıvı Kromatografisi (LC) için Saf Suyun Önemi Nedir?

Farmasötik Nanoteknoloji Fırsatlar ve Zorluklar

Farmasötik Nanoteknoloji: Fırsatlar ve Zorluklar

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır?

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur?

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID19un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID-19’un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir?

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Covid19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

Covid-19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır?

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Nanoemülsiyonlar CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Nanoemülsiyonlar: CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Etiketler

Elektronik Pipet   Manuel Pipet   Otomatik Pipet   

Mikropipet   Pipetleme   Integra   

Makaledeki ürünler

EVOLVE Manuel Pipet

EVOLVE Manuel Pipet

VIAFLO II 8, 12, 16 Kanallı Elektronik Pipetler

VIAFLO II 8, 12, 16 Kanallı Elektronik Pipetler

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet