Mikropipet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gün içinde uzun süreler mikropipet kullanan bir laboratuvar profesyoneli misiniz? Ya da sık sık pipetleme verimliliğinin nasıl artırılacağı veya güvenilir sonuçların nasıl garanti edileceği ile ilgili sorularla karşılaşan bir laboratuvar sorumlusu musunuz? Eğer öyleyse, doğru pipet türünü seçmek işinizdeki başarının anahtarı olabilir. Doğru pipet türüyle çalışmak, yalnızca deneylerinizin performansını garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda verimliliğinizi de artırır.

Mikropipet nedir?

Mikropipetler, mikrolitre aralığındaki sıvı hacimlerini doğru ve hassas bir şekilde aktarmak için kullanılan temel laboratuvar cihazlarıdır. Tek ve çok kanallı mikropipetlerin yanı sıra mekanik ve elektronik mikropipet türleri de mevcuttur.

Mikropipet seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir mikropipet seçerken güvenilirlik, verimlilik ve ergonomi ile ilgili olarak aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır:

blank

 • Sıvının fiziksel özellikleri
 • Mikropipet boyutu
 • Kolay kalibrasyon
 • Hacim ayarı kilitleme
 • Pipet ve pipet uçlarının kalitesi
 • Renk kodlu pipetler ve pipet uçları
 • Kullanmakta olduğunuz kaplar
 • Tekrarlayan pipetleme işlemleri
 • Çok yönlülük
 • Ağırlık
 • Pipet ucu yükleme ve bırakma kuvveti
 • Pipet kavrama tasarımı
 • Hacim ayarı

Güvenilirliği artıran faktörler

Bilim insanları, bir deneyin başarısını garanti etmek için doğru ve tekrarlanabilir pipetleme sonuçları sağlayan pipetlere güvenirler. Pipetleme sonuçlarınızı iyileştirmek için sıvınızın fiziksel özelliklerini (sulu, viskoz, uçucu) ve pipetin doğruluğu ve hassasiyetini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Aktarılacak sıvının fiziksel özellikleri

Aktarılacak çoğu sıvı sulu tiptedir ve hava deplasmanlı pipetler bu tür sıvılar için ilk tercih olurlar. Sıvıların çoğu hava deplasmanlı pipetler kullanılarak aktarılabilir olsa da çok viskoz veya uçucu sıvılarla çalışıyorsanız pozitif yer değiştirmeli pipetleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sıvı türü ne olursa olsun, hava yer değiştirmeli pipetlerle mükemmel sonuçlar elde etmek için doğru pipetleme tekniği çok önemlidir.

blank

Pipetleme sonuçlarını etkileyen en kritik hususlar, doğruluk ve hassasiyettir. (Kesinlik)

Doğruluk (Accuracy)

Doğruluk, bir ölçüm aracının doğru bir değere ulaşma yeteneğidir. Bir pipet, iletilen hacmin belirtilen hacme eşit olduğu dereceye kadar doğrudur.

Hassasiyet (Precision)

Hassasiyet (kesinlik), tekrarlanabilirlik derecesini veya tekrarlanan ölçümler arasındaki yakınlığı ifade eder. Bir pipetle belirli bir hacmin birden çok dağıtımını gerçekleştirirken belirlenen gerçek hacmi birbirine çok yakın olarak dağıtırsanız, kullandığınız pipet hassas ve sonuçlarınız tekrarlanabilir demektir.

blank

Pipetleme yaparken maksimum doğruluk ve hassasiyet için aşağıdaki kriterleri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz:

Mikropipet boyutu

Mikropipetler, 0.2 µl ile 5.000 µl arasında değişen farklı hacimlere sahiptir. Genel bir kural olarak, her zaman gerekli hacmi aktarabilecek en küçük hacim aralığındaki pipeti seçin. Bu önemlidir çünkü ayarlanan hacim pipetin minimum kapasitesine yaklaştığında doğruluk azalır. Örneğin, 5.000 µl pipet kullanarak 50 µl dağıtırsanız, oldukça kötü sonuçlar alırsınız. 50 µl dağıtmak için 300 µl’lik bir pipet kullanmak size daha iyi sonuçlar verecektir, bu işlem için 50 µl’lik bir pipet kullanmak ise ideal olacaktır.

Kolay kalibrasyon

Mikropipet kalibrasyonu kolay olmalıdır. Bazı elektronik pipetler, kalibrasyon için hatırlatıcı ayarlamak veya kalibrasyon geçmişini kaydetmek gibi faydalı özelliklere sahiptir.

Pipetinizin hala doğru çalışıp çalışmadığını merak mı ediyorsunuz? Rutin bir kontrol gerçekleştirmek için bu yönergeleri izleyebilirsiniz.

Hacim ayarı kilitleme

Geleneksel manuel pipetlerde ayarlanan hacimler, pistonun istem dışı dönüşleri nedeniyle pipetleme sırasında değişebilir.

Bununla birlikte, bazı pipet üreticileri, pipetleme sırasında yanlışlıkla hacim değişikliklerini önleyen hacim ayarlama tasarımları geliştirmiştir.

Pipet ve pipet uçlarının kalitesi

Pipet uçlarınız gevşiyor, sızdırıyor ya da düşüyor mu? Bu problemler, evrensel pipet uçlarının kullanılmasından kaynaklanan ve laboratuvarlarda yaygın sorunlardır. Bu tür evrensel pipet uçları, pipet ucu kenarını geren “çekiçleme” gerektirir. Bu çekiçleme işlemi, pipet uçlarının sızdırmasına, yanlış hizalanmasına ve hatta pipet uçlarının tamamen düşmesine neden olabilir. Kendi pipet uçlarıyla birlikte tasarlanmış mikropipetlerin seçilmesi, güvenli bağlantılar ve sızdırmayan veya düşmeyen pipet uçlarını garanti eder.

blank

Renk kodlu pipetler ve pipet uçları

Renk kodlaması, pipetiniz için doğru pipet uçlarını seçmenize yardımcı olur.

Verimliliği artıran faktörler

Yüksek üretkenlik gerektiren çalışmalarda, pipetleme süreçlerinizi güvenilir ve tutarlı bir şekilde devam ettirirken mümkün olduğunca verimli olmak önemlidir. Çok kanallı ve/veya elektronik pipetlerin kullanımı da dahil olmak üzere pipetleme verimliliğinizi artırmanın birçok yolu vardır. Çok kanallı veya elektronik bir pipetin uygulamanıza fayda sağlayıp sağlayamayacağı aşağıdaki kriterlere bağlıdır:

Hangi kapları kullanıyorsunuz?

Numunelerin farklı formatlardaki laboratuvar gereçleri arasında tek kanallı pipetler kullanılarak aktarılması, yorucu ve hataya açık hale gelebilir. Çok kanallı pipetler, aynı anda birden fazla numuneyi aktarmanıza olanak tanır. Bu da çok daha verimli olmanıza ve ayrıca pipetleme hatalarını ve tekrarlayan gerilme yaralanmalarını (RSI) önlemenize yardımcı olur.

Hatta bazı pipetler, pipetleme sırasında pipet ucu aralığını değiştirerek farklı laboratuvar gereçleri boyut ve formatları arasında çoklu numunelerin paralel transferini sağlayabilir. VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet sayesinde pipetleme süresini ne kadar kısaltabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

blank

Tekrarlayan pipetleme işlemleri

Aynı hacimde birden fazla alikuot dağıtırken bir elektronik pipet çok yardımcı olabilir ve pipet uçlarını yeniden doldurmaya gerek kalmadan tekrar dağıtmaya izin verir.

Çok yönlülük

Elektronik pipetler genellikle ters pipetleme, değişken dağıtım, programlanmış seri seyreltmeler ve daha pek çok farklı mod sunar ve pipetleme görevlerinizi daha verimli hale getirir.

Ergonomiyi artıran faktörler

Pipetleme, laboratuvarlarda gerçekleştirilen en yaygın işlerden biridir ve laboratuvar uzmanları genellikle her gün pipetleme için birkaç saat harcarlar. Bu rahatsızlığa ve hatta daha ciddi durumlarda el veya kol yaralanmalarına bile yol açabilir. Bu potansiyel risklerden kaçınmak için pipet seçerken aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurmalısınız:

Ağırlık

Daha iyi bir stabilite için kütle merkezde olacak şekilde hafif ve dengeli bir mikropipet kullanmalısınız.

Pipet ucu yükleme ve bırakma kuvveti

Uç yükleme ve çıkarma genellikle pipetlemeye göre daha fazla güç gerektirir ve özellikle yüksek verim gerektiren çalışmalarda potansiyel yaralanma riski oluşturur. Pipet uçları minimum güçle yerine oturmalı, güvenli bir bağlantı sağlamalı ve aynı kolaylıkla çıkarılmalıdır.

Pipet kavrama tasarımı

Pipet hem sol hem de sağ elini kullananlar için ele rahatça oturmalıdır.

Hacim ayarı

Elleri zorlamamak için hacim ayarını yapmak mümkün olduğunca rahat ve hızlı olmalıdır.

Pipeti mümkün olan en kısa süre boyunca elinizde tutmak, ergonomi odaklı herhangi bir işlemin hedefi olmalıdır. ASSIST PLUS pipetleme robotunun pipetleme işlemlerinizi nasıl otomatikleştirebileceğini öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.integra-biosciences.com/global/en/stories/are-you-using-right-type-micropipette-how