VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 

Korcan Ayata, mukozal immünoloji ve gastroenteroloji araştırmalarına odaklanan, Prof. Dr. Jan Niess liderliğindeki gastroenteroloji grubunun bir üyesi. Grup, iş akışlarının verimliliğini artırmak ve pipetleme hatalarını azaltmak için INTEGRA’nın VOYAGER aralıkları ayarlanabilir elektronik pipetini kullanıyor.

Bağışıklık Hücrelerinin Rolü

Bağışıklık sistemi, günlük yaşam ve hastalıklarda kritik bir rol oynar. Korcan Ayata'nın grubu, özellikle iltihabi (inflamatuar) bağırsak hastalıkları ve kolit ile ilişkili kolorektal kanser gibi inflamatuar hastalıklarda bağışıklık hücrelerinin rolü ile ilgilenmektedir. Korcan Ayatan şöyle diyor: “Esas olarak hasta insan numuneleri ve transgenik fare modelleriyle çalışıyoruz, monositlerin dokuya nasıl girdiğine ve hastalık seyri sırasında pro veya anti-inflamatuar etkilere sahip olmak için makrofajlara nasıl farklılaştığına bakıyoruz. Öncelikle makrofajlar ve epitel hücreleri tarafından açığa çıkarılan sitokinleri ve sitokin reseptörlerini arıyoruz ve bunların etkileşimlerini inceliyoruz.”

İş Akışı Verimliliğini Artırmak

Grubun normal iş akışı, qPCR yapmadan önce örneklerden RNA'nın çıkarılarak cDNA'ya dönüştürülmesini veya serum örnekleri için ELISA analizleri yapılmasını içeriyor. Korcan Ataya şöyle devam ediyor: "Örneklerimizin çoğu İsviçre IBD kohortundan geliyor ve biz genellikle biyopsileri ve kanı analiz ediyoruz, elektrolitler, mineraller, eser elementler veya antikorlar gibi kriterlere bakıyoruz. İşimiz, farklı kuyucuk formatları arasında çok sayıda numunenin aktarılmasını içeriyor ve daha önce bu işi, zahmetli ve hataya açık bir süreç olan tek kanallı pipetlerle yürütüyorduk."

INTEGRA VOYAGER’ın Yetenekleri Rakipsizdir

VOYAGER aralıkları ayarlanabilir elektronik pipetin, grubun son derece manuel iş akışı için mükemmel bir seçim olduğu kanıtlanmıştır, çünkü otomatik ayarlanabilir uç aralığı, kullanıcıların aynı anda birden fazla numuneyi aktarmasına olanak tanıyarak transfer adımlarını ve pipetleme hatalarını azaltır. “Çok sayıda farklı pipetleme sistemini inceledik ve VOYAGER, ayarlanabilir uç aralığı becerileri bakımından diğerleriyle karşılaştırıldığında gerçekten öne çıkıyordu. Departmanda çok beğenilen bir dizi tek ve çok kanallı VIAFLO elektronik pipetimiz zaten vardı ve bu, VOYAGER'ı iş akışımıza entegre etmeyi kolaylaştırdı. Esas olarak VOYAGER'ı, örnekleri 1,5 ml tüplerden sekiz tüp şeridine aktarmak için 13 ila 9 mm aralık kullanarak qPCR kurulumunda kullanıyoruz. Ters transkripsiyon reaksiyonundan sonra, cDNA'yı 4 mm aralık kullanarak 384 kuyucuklu qPCR plakalarına aktarıyoruz. Tekrar dağıtım işlevi de oldukça faydalı, bize farklı qPCR master mix solüsyonlarını 1,5 ml'lik tüplerden 384 kuyucuklu plakalara dağıtma şansı veriyor. VOYAGER'ı ayrıca, reaktiflerin 1.5 ve 2 ml'lik tüplerden 24, 48 ve 96 kuyucuklu plakalara eklenmesi ve farklı plaka formatları arasında örneklerin aktarımı için hücre kültürü ve ELISA uygulamalarında da kullanıyoruz. GripTip pipet uçları, VOYAGER için mükemmel bir ortak; pipet ve pipet ucu arasındaki sıkı bağlantı, hiçbir şeyin gevşek olmamasını veya sızıntı yapmamasını sağlıyor ve bu, daha az hata yapıldığı anlamına geliyor. Genel olarak, VOYAGER aralıkları ayarlanabilir elektronik pipet, manuel pipetlere kıyasla bize çok zaman kazandırıyor ve kullanmaya başladığımızdan beri verimimiz önemli ölçüde arttı, araştırmamızı hızlandırmaya gerçekten yardımcı oluyor."


Kaynak: https://www.integra-biosciences.com/global/en/stories/voyager-adjustable-tip-spacing-pipette-accelerates-immunology-research-university-basel

 

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

COVID-19 krizi sırasında INTEGRA’nın likit transferi ürünleri portföyü, özellikle SARS-CoV-2 virüsü için test kapasitelerini hızlı bir şekilde artırma ihtiyacı içinde olan dünya çapındaki tanı laboratuvarlarında birçok moleküler tanılama iş akışında kullanılmaktadır. 
 • 20 Eki 2020

Devamı...

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Pandemi dünya çapında devam ederken, COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi edilen hastalar için terapötik ilaçlara olan talep de sürüyor.
 • 13 Eki 2020

Devamı...

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Kromatografi uygulamanız yeniden kullanılabilir cam kolonlara izin veriyorsa, bunları doğru şekilde doldurduğunuzdan ve yeniden doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. 
 • 6 Eki 2020

Devamı...

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Araştırmacılar, ambalajlı kümes hayvanı ürünlerinin raf ömrünü uzatma ve sağlık risklerini azaltma potansiyeline sahip yeni bir biyobozunur (biodegradable) film üretiyor.

 
 • 29 Eyl 2020

Devamı...

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.
 • 15 Eyl 2020

Devamı...

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 
 • 8 Eyl 2020

Devamı...

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 
 • 1 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?
 • 7 Tem 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu