Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.

Hücre parçalanması nedir?

Hücre parçalanması, genellikle lizat olarak adlandırılan hücre içi sıvıyı elde etmek için hücre zarını parçalama (lizis) işlemidir. Hücre parçalanması yoluyla elde edilebilen ve hücre dışı olarak ifade edilmeyen proteinler ve viral vektörler dahil olmak üzere çeşitli hücre içi bileşenler vardır. Hücre parçalanması, enzimler, nükleik asitler, aşılar için antijenler ve gen terapisi veya yeni nesil aşılar için genler sağlayan viral vektörler gibi birçok biyolojik ürünün üretimi için önemli bir adımdır. Hücre zarı bozulması, özellikle hücre zarının bozulması ya da parçalanması (lizis) anlamına gelir.

Bir hücre için lizis ne anlama gelir?

Hücre lizizi, hücre içi sıvıya veya lizata erişmek için bir hücrenin parçalanması anlamına gelir. Bir hücre parçalandığında, tipik olarak hücre zarı ve/veya duvarı yıkılır ve lizata erişim sağlanmış olur.

Mekanik hücre parçalanması için kullanılan yöntemler nelerdir?

Mekanik hücre parçalanması için kullanılan yaygın metotlar arasında bir Mikro-Akışkanlaştırıcı (Microfluidizer) işlemcisinin kullanılması, boncuk bilyalı öğütme (bead milling), sonikasyon (sonication), yüksek basınçlı homojenizasyon ve French press yer alır.

Microfluidizer işlemciler, hücreleri parçalamak için uygun kesme hızını (shear rate) oluşturmak için yüksek basınçla (30.000 psi'ye kadar) kombinasyon halinde bir mikro kanal içeren sabit geometrili bir Etkileşim Odası (Interaction Chamber) kullanır. Microfluidizer işlemciler, uniform ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlayan sabit basınçta işlemeye odaklanır. Ek olarak, bu yüksek enerjili yöntem, belirli hücre içi bileşenlere zarar verebilecek bir sıcaklık artışına neden olabilirken, aynı zamanda numuneyi hemen soğutmak için sıcaklık kontrol seçenekleri mevcuttur. Dolayısıyla, hücre bozulması için Microfluidizer işlemcileri kullandığınızda ve protein denatürasyonu dahil olmak üzere sıcaklıkla ilgili sorunlarla karşılaşmazsınız.

Bead Milling, partikülleri öğütmek için çalışan, genel olarak seramik veya metalden yapılmış küçük boncuklar içeren bir bölmeden geçirme işlemidir. Hücreleri işlerken, bu öğütme mekanizması onları parçalamak için kullanılabilir. Bununla birlikte bu yöntem, boncuklardan kaynaklanan kontaminasyon ve çevresel sıcaklık kontrolü gibi problemler doğurur.

Sonication, hücreleri parçalamak için ultrasonik dalgaların kuvvetlerini kullanır. Bu, hücreleri parçalamak için etkili bir yöntem olsa da sıcaklık kontrolü ve ölçeklenebilirlik ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Yüksek basınçlı homojenizatörler, hücreleri parçalamak için malzemeyi yüksek basınçlarda dar bir kanaldan geçmeye zorlamaktan kaynaklanan yüksek kesme kuvvetlerini kullanan genel olarak valf tabanlı sistemlerdir. Bu sistemlerde sıcaklık kontrolü zor olabilir ve sabit hacimsel akış hızına karşı sabit basınca öncelik veren valf temelli yapı, tutarlı olmayan sonuçlara yol açabilir.

French press, hücreleri parçalamak için yüksek basıncı dar bir kanalla birleştirmesi yönüyle yüksek basınçlı homojenizatörlere benzer. Ancak, French press kullanımı, ölçeklenebilir olmayan ve iyi bir sıcaklık kontrolü bulunmayan manuel bir işlemdir.Kaynak: https://www.microfluidics-mpt.com/blog/what-is-cell-disruption

 

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

COVID-19 krizi sırasında INTEGRA’nın likit transferi ürünleri portföyü, özellikle SARS-CoV-2 virüsü için test kapasitelerini hızlı bir şekilde artırma ihtiyacı içinde olan dünya çapındaki tanı laboratuvarlarında birçok moleküler tanılama iş akışında kullanılmaktadır. 
 • 20 Eki 2020

Devamı...

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Pandemi dünya çapında devam ederken, COVID-19 nedeniyle hastanede tedavi edilen hastalar için terapötik ilaçlara olan talep de sürüyor.
 • 13 Eki 2020

Devamı...

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Kromatografi uygulamanız yeniden kullanılabilir cam kolonlara izin veriyorsa, bunları doğru şekilde doldurduğunuzdan ve yeniden doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. 
 • 6 Eki 2020

Devamı...

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Araştırmacılar, ambalajlı kümes hayvanı ürünlerinin raf ömrünü uzatma ve sağlık risklerini azaltma potansiyeline sahip yeni bir biyobozunur (biodegradable) film üretiyor.

 
 • 29 Eyl 2020

Devamı...

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 
 • 22 Eyl 2020

Devamı...

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 
 • 8 Eyl 2020

Devamı...

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 
 • 1 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?
 • 7 Tem 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu