Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey… İşte laboratuvarda da çok sevimli görünmeyen zorlu numune hazırlama süreçlerini hem daha kolay ve eğlenceli hem de güvenli yapabilmek mümkün. Yaşadığımız bu zor koşullarda nasıl maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyorsak cihazların da sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamak elimizde. Size birkaç önemli püf noktasından bahsetmek istiyorum.

Laboratuvarda ICP-OES, ICP-MS veya AAS öncesi kullandığınız mikrodalga numune hazırlama sistemlerinde çok agresif asitlere, aynı zamanda sıcaklık ve basınca da dayanıklı teflon kaplar kullanılmaktadır. Teflon yapısı gereği bu işlemler için çok uygun olmasına rağmen, zamanla asitler polimerik yapıya nüfuz etmeye başlar ve bu sebeple renk değişiklikleri (sararmalar) görülebilir. Yoğun olarak nitrik asitle çalışıldığında bu durum sıklıkla yaşanır.

Belirli aralıklarla “mikrodalga absorpsiyon testi” yapılmalıdır. Bu testte, temizlenmiş kaplar mikrodalga içine boş olarak yerleştirilerek mikrodalga uygulanır. Normalde mikrodalgaya transparan olan (ısıyı absorbe etmeyen) malzeme işlem bittiğinde ısınmışsa (bu aşamada dikkatli olmak gerekir, elle tutulmayacak kadar ısınabilir) mutlaka etüvde bekletme prosedürü gerektiği kadar uygulanır. Bu şekilde hem kapların temizliği sağlanır hem de ömrü uzatılmış olur.  Temiz kap aynı zamanda güvenli çalışmayı da garanti eder.

Bir diğer önemli nokta, numune miktarıdır. Eğer standart bir metot takip ediliyorsa, minimum numune miktarı ile başlanmalı ve maksimum numune miktarı aşılmamalıdır. Sadece gerekli ise numune miktarı artırılmalıdır. Gerek ilgilenilen analit, gerekse analizde kullanılacak spektroskopi cihazının deteksiyon limitlerine göre optimizasyon sağlanır. Miktar artışının kapalı kapta oluşturacağı basınç fazlalığı nedeniyle uzun vadede kabın strese maruz kalmasının, kap malzemesinin çok daha kısa sürede yıpranmasına sebep olacağı hatırlanmalıdır.

Son olarak, bilimde her şey gözlem ile başlar. İşleme hakim olan analist, her gün eline aldığı, neredeyse bütünleştiği enstrümantasyon ekipmanlarını dikkatlice gözlemlediğinde neye ihtiyaç duyduğunu anlayacaktır. Ancak teknik bilgi ile desteklendiğinde hissiyat çok daha anlamlı ve kalıcı olur.

Laboratuvarda mutlu ve sağlıklı çalışmalar…

Nejla Kılıç Arslaner
Satış Müdürü
Anamed & Analitik Grup