Mikropipet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Mikropipet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gün içinde uzun süreler mikropipet kullanan bir laboratuvar profesyoneli misiniz? Ya da sık sık pipetleme verimliliğinin nasıl artırılacağı veya güvenilir sonuçların nasıl garanti edileceği ile ilgili sorularla karşılaşan bir laboratuvar sorumlusu musunuz? Eğer öyleyse, doğru pipet türünü seçmek işinizdeki başarının anahtarı olabilir. Doğru pipet türüyle çalışmak, yalnızca deneylerinizin performansını garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda verimliliğinizi de artırır.

Mikropipet nedir?

Mikropipetler, mikrolitre aralığındaki sıvı hacimlerini doğru ve hassas bir şekilde aktarmak için kullanılan temel laboratuvar cihazlarıdır. Tek ve çok kanallı mikropipetlerin yanı sıra mekanik ve elektronik mikropipet türleri de mevcuttur.

Mikropipet seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir mikropipet seçerken güvenilirlik, verimlilik ve ergonomi ile ilgili olarak aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır:

 
 • Sıvının fiziksel özellikleri
 • Mikropipet boyutu
 • Kolay kalibrasyon
 • Hacim ayarı kilitleme
 • Pipet ve pipet uçlarının kalitesi
 • Renk kodlu pipetler ve pipet uçları
 • Kullanmakta olduğunuz kaplar
 • Tekrarlayan pipetleme işlemleri
 • Çok yönlülük
 • Ağırlık
 • Pipet ucu yükleme ve bırakma kuvveti
 • Pipet kavrama tasarımı
 • Hacim ayarı

Güvenilirliği artıran faktörler

Bilim insanları, bir deneyin başarısını garanti etmek için doğru ve tekrarlanabilir pipetleme sonuçları sağlayan pipetlere güvenirler. Pipetleme sonuçlarınızı iyileştirmek için sıvınızın fiziksel özelliklerini (sulu, viskoz, uçucu) ve pipetin doğruluğu ve hassasiyetini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Aktarılacak sıvının fiziksel özellikleri

Aktarılacak çoğu sıvı sulu tiptedir ve hava deplasmanlı pipetler bu tür sıvılar için ilk tercih olurlar. Sıvıların çoğu hava deplasmanlı pipetler kullanılarak aktarılabilir olsa da çok viskoz veya uçucu sıvılarla çalışıyorsanız pozitif yer değiştirmeli pipetleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sıvı türü ne olursa olsun, hava yer değiştirmeli pipetlerle mükemmel sonuçlar elde etmek için doğru pipetleme tekniği çok önemlidir.


Pipetleme sonuçlarını etkileyen en kritik hususlar, doğruluk ve hassasiyettir. (Kesinlik)

Doğruluk (Accuracy)

Doğruluk, bir ölçüm aracının doğru bir değere ulaşma yeteneğidir. Bir pipet, iletilen hacmin belirtilen hacme eşit olduğu dereceye kadar doğrudur.

Hassasiyet (Precision)

Hassasiyet (kesinlik), tekrarlanabilirlik derecesini veya tekrarlanan ölçümler arasındaki yakınlığı ifade eder. Bir pipetle belirli bir hacmin birden çok dağıtımını gerçekleştirirken belirlenen gerçek hacmi birbirine çok yakın olarak dağıtırsanız, kullandığınız pipet hassas ve sonuçlarınız tekrarlanabilir demektir.
Pipetleme yaparken maksimum doğruluk ve hassasiyet için aşağıdaki kriterleri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz:

Mikropipet boyutu

Mikropipetler, 0.2 µl ile 5.000 µl arasında değişen farklı hacimlere sahiptir. Genel bir kural olarak, her zaman gerekli hacmi aktarabilecek en küçük hacim aralığındaki pipeti seçin. Bu önemlidir çünkü ayarlanan hacim pipetin minimum kapasitesine yaklaştığında doğruluk azalır. Örneğin, 5.000 µl pipet kullanarak 50 µl dağıtırsanız, oldukça kötü sonuçlar alırsınız. 50 µl dağıtmak için 300 µl'lik bir pipet kullanmak size daha iyi sonuçlar verecektir, bu işlem için 50 µl'lik bir pipet kullanmak ise ideal olacaktır.

Kolay kalibrasyon

Mikropipet kalibrasyonu kolay olmalıdır. Bazı elektronik pipetler, kalibrasyon için hatırlatıcı ayarlamak veya kalibrasyon geçmişini kaydetmek gibi faydalı özelliklere sahiptir.

Pipetinizin hala doğru çalışıp çalışmadığını merak mı ediyorsunuz? Rutin bir kontrol gerçekleştirmek için bu yönergeleri izleyebilirsiniz.

Hacim ayarı kilitleme

Geleneksel manuel pipetlerde ayarlanan hacimler, pistonun istem dışı dönüşleri nedeniyle pipetleme sırasında değişebilir.

Bununla birlikte, bazı pipet üreticileri, pipetleme sırasında yanlışlıkla hacim değişikliklerini önleyen hacim ayarlama tasarımları geliştirmiştir.

Pipet ve pipet uçlarının kalitesi

Pipet uçlarınız gevşiyor, sızdırıyor ya da düşüyor mu? Bu problemler, evrensel pipet uçlarının kullanılmasından kaynaklanan ve laboratuvarlarda yaygın sorunlardır. Bu tür evrensel pipet uçları, pipet ucu kenarını geren “çekiçleme” gerektirir. Bu çekiçleme işlemi, pipet uçlarının sızdırmasına, yanlış hizalanmasına ve hatta pipet uçlarının tamamen düşmesine neden olabilir. Kendi pipet uçlarıyla birlikte tasarlanmış mikropipetlerin seçilmesi, güvenli bağlantılar ve sızdırmayan veya düşmeyen pipet uçlarını garanti eder.


Renk kodlu pipetler ve pipet uçları

Renk kodlaması, pipetiniz için doğru pipet uçlarını seçmenize yardımcı olur.

Verimliliği artıran faktörler

Yüksek üretkenlik gerektiren çalışmalarda, pipetleme süreçlerinizi güvenilir ve tutarlı bir şekilde devam ettirirken mümkün olduğunca verimli olmak önemlidir. Çok kanallı ve/veya elektronik pipetlerin kullanımı da dahil olmak üzere pipetleme verimliliğinizi artırmanın birçok yolu vardır. Çok kanallı veya elektronik bir pipetin uygulamanıza fayda sağlayıp sağlayamayacağı aşağıdaki kriterlere bağlıdır:

Hangi kapları kullanıyorsunuz?

Numunelerin farklı formatlardaki laboratuvar gereçleri arasında tek kanallı pipetler kullanılarak aktarılması, yorucu ve hataya açık hale gelebilir. Çok kanallı pipetler, aynı anda birden fazla numuneyi aktarmanıza olanak tanır. Bu da çok daha verimli olmanıza ve ayrıca pipetleme hatalarını ve tekrarlayan gerilme yaralanmalarını (RSI) önlemenize yardımcı olur.

Hatta bazı pipetler, pipetleme sırasında pipet ucu aralığını değiştirerek farklı laboratuvar gereçleri boyut ve formatları arasında çoklu numunelerin paralel transferini sağlayabilir. VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet sayesinde pipetleme süresini ne kadar kısaltabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tekrarlayan pipetleme işlemleri

Aynı hacimde birden fazla alikuot dağıtırken bir elektronik pipet çok yardımcı olabilir ve pipet uçlarını yeniden doldurmaya gerek kalmadan tekrar dağıtmaya izin verir.

Çok yönlülük

Elektronik pipetler genellikle ters pipetleme, değişken dağıtım, programlanmış seri seyreltmeler ve daha pek çok farklı mod sunar ve pipetleme görevlerinizi daha verimli hale getirir.

Ergonomiyi artıran faktörler

Pipetleme, laboratuvarlarda gerçekleştirilen en yaygın işlerden biridir ve laboratuvar uzmanları genellikle her gün pipetleme için birkaç saat harcarlar. Bu rahatsızlığa ve hatta daha ciddi durumlarda el veya kol yaralanmalarına bile yol açabilir. Bu potansiyel risklerden kaçınmak için pipet seçerken aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurmalısınız:

Ağırlık

Daha iyi bir stabilite için kütle merkezde olacak şekilde hafif ve dengeli bir mikropipet kullanmalısınız.

Pipet ucu yükleme ve bırakma kuvveti

Uç yükleme ve çıkarma genellikle pipetlemeye göre daha fazla güç gerektirir ve özellikle yüksek verim gerektiren çalışmalarda potansiyel yaralanma riski oluşturur. Pipet uçları minimum güçle yerine oturmalı, güvenli bir bağlantı sağlamalı ve aynı kolaylıkla çıkarılmalıdır.

Pipet kavrama tasarımı

Pipet hem sol hem de sağ elini kullananlar için ele rahatça oturmalıdır.

Hacim ayarı

Elleri zorlamamak için hacim ayarını yapmak mümkün olduğunca rahat ve hızlı olmalıdır.

Pipeti mümkün olan en kısa süre boyunca elinizde tutmak, ergonomi odaklı herhangi bir işlemin hedefi olmalıdır. ASSIST PLUS pipetleme robotunun pipetleme işlemlerinizi nasıl otomatikleştirebileceğini öğrenebilirsiniz.
 


Kaynak: https://www.integra-biosciences.com/global/en/stories/are-you-using-right-type-micropipette-how
 

Takip Et

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunları da beğenebilirsiniz!

Farklı Pipet Ucu Tipleri Nelerdir ve Ne Zaman Kullanılır

Farklı Pipet Ucu Tipleri Nelerdir ve Ne Zaman Kullanılır?

“Alarmı bir kez daha erteleyebilir miyim?” diye düşündükten sonra sabah kendinize sorduğunuz ilk şey, “Bugün ne giysem?” olur. Kararınız, ruh haliniz, hava durumu veya kiminle buluşacağınız gibi birçok iç ve dış faktörden etkilenir.

Benzer şekilde, uygulamanız için doğru pipet ucunu seçerken birçok faktörün dikkate alınması gerekir. Ancak bu kez kararınızı pipetleme yaptığınız sıvının özelliği ve uygulama türü gibi gerçekçi ve ilgili faktörlere göre vermelisiniz. Ama hangi pipet ucunun uygulamamız için daha uygun olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu blog yazısında, pipet uçlarını seçerken sterilite, kalite ve uygunluğun öneminden bahsedilecek.


 
 • 26 Tem 2022

Devamı...

Mikrobiyoloji Analizleri için Saf Suyun Önemi Nedir

Mikrobiyoloji Analizleri için Saf Suyun Önemi Nedir?

Mikrobiyolojik analizler, mikroorganizmaların tespiti, tanımlanması ve sayımı için biyolojik, biyokimyasal ve kimyasal yöntemlerin kullanımını kapsar. Genellikle hastalık ve bozulmaya neden olan mikroorganizmalar için uygulanır.
 • 13 Haz 2022

Devamı...

Lipit Nanopartikül Üretiminde Karşılaşılan Farmasötik Zorluklar

Lipit Nanopartikül Üretiminde Karşılaşılan Farmasötik Zorluklar

İlaç endüstrisi için çok büyük öneme sahip olan lipit nanopartiküller, temel olarak, nükleik asitleri koruyan ilaç taşıyıcı sistemlerdir. Yeni mRNA aşılarının ayrılmaz bir parçası olarak enjekte edildikten sonra hücrede amaçlanan bölgeye taşınırlar. LNP'ler, hedefe odaklı iletim etkinliğinin gelişmişliği, artırılmış biyoyararlanım ve kontrollü salınım yetenekleriyle birlikte proteinleri ve amino asit antijenlerini enkapsüle edebilme özelliklerinden dolayı sadece umut verici bir ilaç iletim sistemi değildir. Aynı zamanda LNP'ler, yeni nesil aşıların ve gen terapilerinin gelişimini önemli ölçüde etkileyen ve bazı durumlarda tercih edilen adjuvanlardır.
 • 2 Haz 2022

Devamı...

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

İlk blog yazımı çok sevdiğim ve 2020 yılında kaybettiğimiz saygıdeğer hocam Prof. Dr. O. Yavuz ATAMAN’a adıyorum.

“Madem geldik Dünya’ya, çalışalım Kimya’ya” derdi Yavuz Hoca, analitik kimya zorlu ama hocamız eğlenceye çevirirdi. Belki bu yüzden kolaylaşırdı her şey…
 • 1 Mar 2022

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu

Son paylaşımlar

Farklı Pipet Ucu Tipleri Nelerdir ve Ne Zaman Kullanılır

Farklı Pipet Ucu Tipleri Nelerdir ve Ne Zaman Kullanılır?

Mikrobiyoloji Analizleri için Saf Suyun Önemi Nedir

Mikrobiyoloji Analizleri için Saf Suyun Önemi Nedir?

Mikropipet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Mikropipet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lipit Nanopartikül Üretiminde Karşılaşılan Farmasötik Zorluklar

Lipit Nanopartikül Üretiminde Karşılaşılan Farmasötik Zorluklar

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Mikrodalga Yakma Sistemlerindeki Teflon Kaplar İçin İpuçları

Sudaki Safsızlıklar

Sudaki Safsızlıklar

Pipetler nasıl kullanılır

Pipetler nasıl kullanılır?

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Kozmetik Endüstrisi için Microfluidizer Teknolojisinin Rolü

Su Saflaştırma Teknolojileri

Su Saflaştırma Teknolojileri

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

PCR Analizlerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Sıvı Kromatografisi LC için Saf Suyun Önemi Nedir

Sıvı Kromatografisi (LC) için Saf Suyun Önemi Nedir?

Farmasötik Nanoteknoloji Fırsatlar ve Zorluklar

Farmasötik Nanoteknoloji: Fırsatlar ve Zorluklar

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pipetler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

Antipsikotik İlaçlar İçin Rutin Analizlerin Geliştirilmesi

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

mRNA Teknolojisi ve Lipit Nanopartiküller ile İlgili Son Gelişmeler

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Kullanılmış Maskeler Mikroplastik Riski Oluşturuyor

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır

Nükleik Asitler Nasıl Saflaştırılır?

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Nükleik Asitlerin Saflık ve Konsantrasyonunun Belirlenmesi

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur

Bir PCR Laboratuvarı Nasıl Kurulur?

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Nükleik Asit Ekstraksiyonu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID19un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Protein Aktivitesinin Glikozilasyon Yoluyla Modifikasyonunun COVID-19’un Şiddetini Tahmin Etmek için Kullanılması

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir

Biyofarmasötikler Nasıl Üretilir?

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir

Hücre Kültürü Çalışmalarında Saf Suyun Önemi Nedir?

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Doğal Bileşiklerin Saflaştırılması İçin Tavsiyeler

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Antibiyotik Direncine Karşı Mücadelede Otomatik Pipetleme Robotlarının Kullanımı

Covid19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

Covid-19 Tanı Testlerinde Hücre Parçalanmasının Rolü

ICPMS ve ICPOES analizlerinde saf suyun önemi nedir

ICP-MS ve ICP-OES analizlerinde saf suyun önemi nedir?

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır

Flash kromatografi sistemlerinin bakımı nasıl yapılır?

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Elektronik Pipetlerin Mikrobiyal Evrim Araştırmalarında Tarama için Kullanılması

Nanoemülsiyonlar CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Nanoemülsiyonlar: CBD Yağını İçeceklere Karıştırmak

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laboratuvar için Farklı Saf Su Tipleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

2021 için Kromatografi ve Rotary Evaporasyona Yönelik Kristal Küre Tahminleri

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

INTEGRA VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipetler Yardımıyla Yeni Nesil Bilim İnsanlarını Eğitmek

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

CBD Yağı Bazlı Nanoemülsiyonlar Üretmek için Kullanılan Yöntemler

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek için DNA Aşılarının Araştırılması

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım

Gelin bu olağandışı yılı sıra dışı bir blog yazısıyla noktalayalım!

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Doğru Rezervuar ile Değerli Reaktiflerinizi Koruyun ve Tasarruf Edin

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur

Tanı Testleri için Kaliteli Enzimler Nasıl Oluşturulur?

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

Papatya Çayındaki Ağır Metallerin Tespit Edilmesi

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

INTEGRA çözümleri tanı test ve araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir

Kararlı ve steril Propofol nasıl üretilir?

Kromatografi kolonları kuru doldurma dry packing yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur

Kromatografi kolonları kuru doldurma (dry packing) yöntemiyle üç adımda nasıl doldurulur?

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

Gıda Ambalajları için Yeşil Plastiklerin Geliştirilmesi

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Etiketler

Elektronik Pipet   Manuel Pipet   Otomatik Pipet   

Mikropipet   Pipetleme   Integra   

Makaledeki ürünler

EVOLVE Manuel Pipet

EVOLVE Manuel Pipet

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet

VIAFLO ASSIST PLUS Pipetleme Robotu

VIAFLO ASSIST PLUS Pipetleme Robotu