Biyomimikri ArGeye Giden Doğal Yol

Biyomimikri: Ar-Ge'ye Giden Doğal Yol

Bilim insanları ve mühendisler, basitten karmaşığa çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için genellikle doğaya bakarlar. 

Doğal dünya, 4 milyar yıllık tarihi boyunca bir dizi deneme yanılma yoluyla süreci net bir şekilde geliştirmişken, bir çözümü neden sıfırdan yeniden tasarlayasınız? Doğa, öğrenmek için gerçekten harika bir kaynak ve şimdiye kadar oluşturulmuş en iyi Ar-Ge laboratuvarlarından biridir.

Doğal Biyomimikri

Biyomimikri alanı, bir dizi teknolojik yeniliğe yol açmıştır. Doğal dünya ile en yaygın ilişkilendirilen teknolojilerden biri, kuşların uçuş için gözlemlenmesidir. Yılan balıklarından elektrik öğrenilirken, örümcek ağlarının güçlü özellikleri paraşüt kordonları geliştirmiş ve bir kertenkelenin küçük ayak parmaklarında bulunan yapışkan pedler, küçük bir kartvizitin 700 pound ağırlığı taşımasını sağlayacak kadar güçlü bir yapıştırıcı için ilham kaynağı olmuştur.

Bir laboratuvarın gereksinimleri için yeterince saf olma ihtimali olmasa da doğanın kendi suyunu arıtması için kullandığı birkaç farklı yolu bu yazıda derledik.


Elma ve Domates Kabukları

Elma ve domates kabuklarının biyoremediasyonunun (biyoıslah) sudaki negatif yüklü kirleticileri absorbe ettiği bulunmuştur. Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki (NUS) bir bilim insanı grubu, domatesin dünyada en çok tüketilen gıdalardan biri olması nedeniyle çalışmaya domates kabuklarıyla başladı. Bu çalışmayla domateslerin, sudan metal iyonları dahil organik kirleticileri uzaklaştırdığı tespit edildi.

Çalışma, kabuğun negatif yüklü kirleticiler içeren suyu emme kabiliyetinin zirkonyum oksitlerle kaplanarak artırıldığı elma ile devam etti. Böylelikle sudan, fosfat, arsenit ve kromat gibi iyonlar etkili bir şekilde uzaklaştırıldı. Brezilya'daki güncel araştırmalar, benzer özelliklerin mevcut olup olmadığını belirlemek için muz kabukları, yer fıstığı kabukları ve hindistancevizi lifleri gibi diğer materyalleri araştırıyor.


Kök Filtreleme

Doğada turba (torf), doğal bir su filtreleme sistemi olarak kullanılmaktadır. Turbanın oluştuğu bataklıklar, doğal olarak organik madde bakımından yüksektir ve düşük pH'a sahiptir. Turba tarafından kademeli olarak sıkıştırıldıklarında sıkı kök ve dal ağları, etkili bir bariyer işlevi görerek sudaki olası kirleticileri filtreler.

Penn State bitki yetiştiricileri tarafından yapılan araştırmaya göre, "çöp" katmanlarıyla karıştırılan bitki kökleri, bir çamaşır makinesindeki kirli suyu filtreleyip arındırabilir. Bu da büyüyen bitkilerde ve sifonlu tuvaletlerde kullanılmak üzere geri dönüştürülebilir. Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü'nün vurguladığı gibi, su kıtlığı ile ilgili sorunların daha iyi anlaşılmaya başlandığı bir zamanda, gezegenimizin değerli su kaynağını geri dönüştürmenin harika bir yolu.
 

Çam Yaprakları

MIT'deki bir ekip, bir çam ağacının yapraklarının her gün dört litreye kadar saf su üretebileceğini keşfetti.

Kozalaklı bir ağaçtan elde edilen küçük bir diri odun parçası, bitki özsuyunu bir ağacın köklerinden yapraklara taşıyan ksilem dokusundan E. coli dahil olmak üzere bakterileri % 99'a kadar filtreleyebilir. MIT’deki ekip, ıslak diri odunun boyut olarak 70 nm'den büyük parçacıkları filtreleyebildiğini ve muhtemelen çok daha ucuz ağaç alternatiflerinin karbon bazlı filtrelerin yerini almasının yolunu açabileceğini buldu.

Bilim insanları, farklı ölçeklerdeki problemlerin çözümü için doğayı izlemeye ve taklit etmeye devam ederken, laboratuvarınızdaki saf su ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.elgalabwater.com/blog/biomimicry-natural-course-rd


 

Takip Et

Facebook
Twitter
linkedin
Instagram
YouTube

Paylaş

Facebook
Twitter
linkedin

Bunları da beğenebilirsiniz!

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesinde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor

VOYAGER Aralıkları Ayarlanabilir Elektronik Pipet Basel Üniversitesi'nde immünoloji araştırmalarını nasıl hızlandırıyor?

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü, nörobiyoloji, enfeksiyon ve bağışıklık, kanser, kök hücre biyolojisi ve rejeneratif tıp gibi bir dizi önemli araştırma alanında uzmanlaşmış durumda. 
 • 22 Eyl 2020

Devamı...

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır

Hücre parçalanması nedir ve bunun için hangi metotlar kullanılır?

Bu blog yazısında, Microfluidizer Teknolojisi için önemli bir uygulama olan hücre parçalanması ile ilgili bazı temel bilgileri ele alıyoruz.
 • 15 Eyl 2020

Devamı...

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur

RFID teknolojisi kromatografi analizlerine nasıl yardımcı olur?

Birçoğumuz aynı anda 20 deneyi birden yapmak, meslektaşlarımızla laboratuvar ekipmanlarını paylaşmak ve numunelerin karışması gibi felaketlerle başa çıkmak durumundayız. Ancak her gün yaşanan bu streslerle başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar var. 
 • 8 Eyl 2020

Devamı...

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?
 • 25 Ağu 2020

Devamı...

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Aşı Geliştirme Çalışmalarında Microfluidizer Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Aşı adjuvanları, lipid nanopartiküller (LNP'ler) ve protein antijenlerinin üretimi için hücre parçalanması Microfluidizer işlemcileri kullanılarak gerçekleştirilen üç temel ve iyi bilinen aşı uygulamasıdır.
 • 18 Ağu 2020

Devamı...

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir

Kromatografi analizlerinde pik bölünmesi ve pik omuzlanması nasıl önlenir?

Pik bölünmesi (peak splitting) ve pik omuzlanması (peak fronting) yüzünden geceleri gözünüze uyku girmiyor mu?

Mükemmel kromatogram piklerinin yalnızca güzel birer hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında onları gerçekten elde edebilirsiniz! Kromatogramınızı bozabilecek birkaç çirkin pik türünü ele almanın zamanı geldi. Talihsiz birer kromatogram fenomeni olan pik omuzlanması (peak fronting) ve pik bölünmesi (peak splitting) durumlarından güzel pikler elde etmek üzere nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


 
 • 6 Ağu 2020

Devamı...

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLCnin Rolü Nedir

Virüslerin Saptanması ve Karakterizasyonunda HPLC'nin Rolü Nedir?

HPLC, aşıların geliştirilmesinde viral partiküllerin miktarının belirlenmesi ve karakterizasyonunun yanında hastalığın epidemiyolojisine bakarken farklı viral serotiplere karşılık gelen proteinlerin tanımlanması ve karakterizasyonu için de yaygın olarak kullanılan bir metottur. Bu teknikler nasıl çalışır? Bu tekniklerin, kullanılan en önemli çözücü olan saf su düşünüldüğünde, mümkün olan en doğru sonuçları vermelerini nasıl sağlayabiliriz?
 • 4 Ağu 2020

Devamı...

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir

Kozmetik ürünlerin etiketlerindeki maddeler nasıl elde edilir?

Hiç fondöteninizin temel yapısını merak ettiniz mi? Ya da organik el kreminizin içindekiler etiketindeki maddeleri?
 • 7 Tem 2020

Devamı...

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Aşı Taşıyıcı Sistemlerin Tasarımında Lipid Nanopartiküllerin Kullanımı

Lipid Nanopartiküllerin iletim sistemleri üzerindeki etkilerine ve bir iletim sistemi olarak LNP'lerin faydalarına genel bir bakış...
 
 • 8 Haz 2020

Devamı...

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır

Microfluidizer İşlemcileri Aşı Üretimine Destek İçin Nasıl Kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan adjuvanların bazıları su içindeki yağ nano emülsiyonlarıdır.  Bu adjuvanlar, pandemik aşılar için idealdir çünkü antikor tepkileri iyi anlaşılmış ve güvenlidirler.
 • 30 Mar 2020

Devamı...

COVID19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

COVID-19 için PCR işlemlerinizi hızlandırın

Yeni Korona Virüs SARS-CoV-2'nin (COVID-19) ortaya çıkışı ve dünya çapındaki salgın, COVID-19 için hasta örneklerini test eden laboratuvarlara olan ihtiyacı benzeri görülmemiş biçimde artırarak, bilim insanlarını giderek artan COVID-19 test örnekleri ve iş yüküyle karşı karşıya bıraktı. 
 • 25 Mar 2020

Devamı...

Kahvenizin içinde ne var

Kahvenizin içinde ne var?

Kahve içmek, sağlıkla ilgili bir dizi fayda ile ilişkilendirilmektedir fakat işleme yöntemleri, kahvenin biyoaktif bileşik profili ve antioksidan aktivitesini etkileyebilir. Yeni bir çalışma buhar uygulamasının kavrulmuş kusurlu kahve çekirdekleri üzerindeki etkilerini araştırıyor.
 • 13 Ara 2019

Devamı...

Hiçbir Paylaşımı Kaçırmayınİletişim Formu