Elektronik Pipet Kullanmak için 5 Neden

Manuel pipetler laboratuvarlar için harika araçlardır, ancak elektronik pipetlerin ne kadar faydalı olabileceğini gerçekten biliyor musunuz?

İşte elektronik pipetlerin 5 güçlü yönü;

Gelişmiş Ergonomi: Uzun süreli pipetleme işlemleri acı verici bir deneyim olabilir ve hatta tekrarlayan bir zorlanma yaralanmalarına (RSI) neden olabilir. Elektronik pipetlerde pipetleme hacmini ayarlamak için düğmeleri veya pistonu çevirmenize gerek kalmaz ve piston yalnızca bir düğmeye basılarak hareket ettirildiği için pistona güç uygulamanız gerekmez. Elektronik pipetler böylece, uzun pipetleme işlemlerinin neden olabileceği tekrarlanan zorlanma yaralanmalarının (RSI) önüne geçerek el, bilek ve parmaklarınızı korur.

Yüksek Hassasiyet ve Doğruluk: Elektronik pipetler piston hareketini kontrol etmek için bir motor kullanır, dolayısıyla programlanan hacim her zaman tam olarak çekilir ve transfer edilir.  Hacimler ve dağıtım hızları da dahil olmak üzere pipetleme protokolleri önceden programlanabilir ve her seferinde aynı şekilde yürütülmeleri için pipete kaydedilebilir. Bütün kullanıcılar aynı pipetleme programlarını kullandığı için kullanıcı kaynaklı hataların ve kullanıcı bazlı değişikliklerin önüne geçilmiş olur. Dolayısıyla pipetleme işlemleri otomatik hale geldiği için tekrarlanabilirlik artar ve daha doğru sonuçlar elde edilir.

Birden Fazla Uygulama: Tek bir elektronik pipet, dört farklı laboratuvar gerecinin işini yapabilir ve pipetleme, seyreltme ve titrasyon gibi farklı uygulamalar gerçekleştirilebilir.Örneğin, VIAFLO ve VOYAGER elektronik pipetleri standart pipetleme, tekrar dağıtım, seyreltme ve titrasyon programları içerir. Böylelikle, dört farklı uygulamayı aynı elektronik pipet üzerinde gerçekleştirmek için ihtiyaçlarınıza uygun programı seçebilirsiniz.

Kolay Kalibrasyon: Elektronik pipetlerin kalibrasyonu hızlı, güvenilir ve kolay bir şekilde yapılabilir. Tek yapmanız gereken, pipetin performansını – örneğin gravimetrik olarak – doğrulamak ve dağıtılan gerçek hacmine kıyasla hedeflenen dağıtım hacmini girmektir. Pipet böylece kendini kalibre edecektir. GLP / GMP laboratuvarlarında özellikle önemli olan SOP uygunluğuna yardımcı olmak için kalibrasyon hatırlatıcıları da mevcuttur. Aynı zamanda bir elektronik pipet genellikle iki manuel pipetin yerini alabilir. Çünkü motor çok daha kısa strok mesafelerinin doğru, hassas ve tekrarlanabilir kontrolüne olanak vererek daha iyi spesifikasyonlarda daha geniş bir hacim aralığında pipetleme sağlar. Bakımı yapılacak tek bir pipet olduğu için kalibrasyon süresi ve maliyetleri azalır.

Kolay Kullanım: Kullanıcı hataları, kullanıcılardan dağıtım hacmi ve tekrarı gibi temel parametreleri girmelerini isteyen önceden ayarlanmış programlar sayesinde en aza indirilir. Pek çok elektronik pipet, kullanıcıların, aşamalı özel programlar tanımlamalarına olanak tanıyarak protokollerini ihtiyaçlarına göre baştan sona özelleştirebilmelerini sağlar. Böylece, karmaşık ve zorlu pipetleme protokolleri kolay hale gelir ve kullanıcı hatalarının önüne geçilir.

Hala tam olarak emin olamadıysanız, elektronik pipetlerle ilgili en yaygın yanlış anlamaları ele alalım:

İşte elektronik pipetlerle ilgili yanlış bilinenler;

Elektronik pipetler çok karmaşık: Yanlış! Eğer bir akıllı telefon kullanabiliyorsanız birçok elektronik pipeti de rahatlıkla kullanabilirsiniz. İyi bir elektronik pipet az sayıda butona ve hatta başparmağınızla rahatlıkla çevirebileceğiniz dokunmatik çarklara sahiptir. Bu elektronik pipetler, kullanıcı dostu ve herkes tarafından erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. INTEGRA VIAFLO ve INTEGRA VOYAGER gibi bazı elektronik pipetler de kısaltmalar olmaksızın tam metinler içeren renkli bir ekrana sahiptir. Bu elektronik pipetler, program kurulumlarında size rehberlik ettikleri için tahmin yürütmeye gerek kalmaz.

Elektronik pipet kullanmanın ne kadar kolay olduğunu görmek için INTEGRA VIAFLO ve VOYAGER PIPET MODE videosunu izlemek için tıklayın.

İhtiyaç olduğunda elektronik pipetlerin şarjı olmayabilir: Elektronik pipetlerin şarjı binlerce pipetleme yapmak için yeterlidir. Çalışırken bir yandan şarj edilebilir ve çalışmıyorken otomatik şarj standlarında kullanıma hazırdır. Uzun yıllar kullanıldıktan sonra bataryanın değiştirilmesi gerekirse, iyi bir elektronik pipet için eski bataryayı çıkarıp yenisini takmak yalnızca bir dakika sürer.

Elektronik pipetler çok pahalı: Birkaç laboratuvar ekipmanının yaptığı işi daha hızlı, daha doğru ve daha az sorunla yaptığı için elektronik pipetlerin yatırım getirisi çok yüksektir. Genel olarak manuel bir pipetten daha fazla yatırım gerektirse de elektronik bir pipet, özellikle birden fazla laboratuvar cihazının işini yapabildiği düşünüldüğünde, son derece hızlı bir yatırım getirisi sağlar. Manuel pipetlemeye kıyasla, daha az sorunla karşılaşıp daha hızlı ve daha doğru çalışacak ve daha üretken olacaksınız. Ergonomisi de manuel pipetlere göre oldukça gelişmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, elektronik bir pipet iki manuel pipetin yerini alabilir ve daha iyi spesifikasyonlarda daha geniş bir hacim aralığında pipetleme sağlar. İstenen hacim aralığına ve gereken doğruluğa bağlı olarak, tek ihtiyacınız olan bir elektronik pipet olabilir.

Elektronik pipetlerin temizlenmesi ve sterilize edilmesi daha karmaşıktır: Doğru değil! Genellikle manuel pipetlerle tamamen aynı şekilde, etanol, izopropil alkol veya piyasada bulunan dezenfeksiyon sıvılarıyla silinerek temizlenirler. Çoğu elektronik pipetin alt ucu – pipetin sıvı, buhar ve diğer kirleticilerle temas eden kısmı – gerekirse otoklavlanabilir.

Kaynak: https://www.integra-biosciences.com/united-states/en/stories/5-reasons-why-you-should-use-electronic-pipettes